
Velika Britanija razmatra radikalne promjene u kaznenoj politici, uključujući uvođenje hemijske kastracije za seksualne prijestupnike i mogućnost njihovog prijevremenog puštanja na slobodu. Ove mjere su dio šire strategije čiji je cilj da se do 2028. godine smanji broj zatvorenika u Engleskoj i Velsu za gotovo 10.000.
Reviziju kaznene politike izradila je britanska vlada, a predvodio ju je bivši ministar pravde Dejvid Gauk. U središtu prijedloga nalazi se tzv. model “progresije”, koji predviđa da zatvorenici koji pokažu uzorno ponašanje mogu biti pušteni na slobodu nakon što odsluže samo trećinu svoje kazne.
Ova praksa, prema nacrtu reforme, obuhvatila bi i seksualne prijestupnike i nasilnike, uključujući one koji služe standardne zatvorske kazne kraće od četiri godine. Osim toga, zatvorenici koji izdržavaju kazne od četiri godine i više mogli bi biti pušteni nakon polovice odslužene kazne, ukoliko se procijeni da ne predstavljaju rizik po društvo.
Paralelno s tim, britanske vlasti žele proširiti upotrebu lijekova koji hemijski utiču na smanjenje seksualnog nagona kod osuđenih seksualnih prijestupnika. Ova praksa se već testira u jugozapadnoj Engleskoj, a planira se njeno širenje na 20 zatvora širom zemlje.
– Ovi lijekovi nisu pogodni za svakog prijestupnika, ali mogu znatno pomoći u smanjenju rizika od povratka na zločin – izjavio je Gauk, pojašnjavajući da se radi o ciljanom mehanizmu koji može doprinijeti sigurnosti zajednice.
Međutim, ovakav pristup naišao je na val kritika. Brojne organizacije, uključujući kancelariju komesarke za borbu protiv nasilja u porodici Nikol Džejkobs, upozorile su da bi ovakve mjere mogle oslabiti povjerenje u pravosudni sistem i omogućiti prijestupnicima da se vrate kriminalu bez adekvatnih posljedica.
Zagovornici reforme, s druge strane, tvrde da je pretrpanost britanskih zatvora alarmantna i da su potrebni hrabri, nekonvencionalni potezi kako bi se spriječio kolaps zatvorskog sistema.
Ostaje da se vidi hoće li ovakva politika zaživjeti, no već sada je jasno da će izazvati žestoku debatu o balansu između zaštite društva i pragmatičnog upravljanja zatvorskim resursima.