
Desetine hiljada manjinskih hinduista protestiralo je, zahtijevajući da ih privremena vlada većinskog muslimanskog Bangladeša zaštiti od talasa napada i uznemiravanja njihove zajednice.
Oko 30.000 ljudi okupilo se u petak i blokiralo glavnu raskrsnicu u gradu Čitagongu, skandirajući za svoja prava. Protesti su održani i u drugim gradovima. Još jedan hinduistički skup planiran je za danas u Daki.
Hinduističke grupe kažu da je bilo na hiljade napada na njih od početka avgusta, kada je vlada premijera Sheikh Hasine svrgnuta nakon pobune predvođene studentima. Muhammad Yunus, dobitnik Nobelove nagrade za mir imenovan da vodi privremenu vladu nakon njenog pada, kaže da su te brojke pretjerane.
Hindusi i druge manjinske zajednice tvrde da ih privremena vlada nije adekvatno zaštitila.
Hindusi čine oko osam posto od skoro 170 miliona stanovnika zemlje, dok muslimani čine oko 91 posto.
Aktivisti od avgusta organiziraju protestne skupove u glavnom gradu Daki i drugdje, ističući niz od osam zahtjeva, uključujući zakon o zaštiti manjina, uspostavljanje ministarstva za manjine i osnivanje tribunala za krivično gonjenje djela ugnjetavanja manjina. Takođe traže petodnevni odmor za svoj najveći festival – Durga Purja.
Protest u Čitagongu organizovan je nakon što je 19 hinduističkih vođa, uključujući sveštenika Chandana Kumara Dhara, optuženo za pobunu u srijedu zbog skupa u gradu 25. oktobra. Policija je uhapsila dvojicu vođa, što je razbjesnilo Hinduse.
Optužbe proizilaze iz incidenta u kojem je grupa učesnika skupa navodno postavila zastavu šafrana (tradicionalnu hinduističku zastavu) preko zastave Bangladeša, što se smatra nepoštovanjem nacionalne zastave.
Lideri hinduističke zajednice kažu da je slučaj politički motiviran i zatražili su u četvrtak da se optužbe povuku u roku od 72 sata.
Eksperti UN-a za ljudska prava i druge grupe za ljudska prava izrazili su zabrinutost zbog situacije u zemlji pod Yunusom. Pitanje se proširilo i izvan Bangladeša, a indijski premijer Narendra Modi također je izrazio zabrinutost zbog izvještaja o napadima.
Dok je administracija američkog predsjednika Josepha Bidena rekla da prati pitanja ljudskih prava u Bangladešu, američki predsjednički kandidat Donald Trump osudio je ono što je opisao kao varvarsko nasilje nad hindusima, kršćanima i drugim manjinama u Bangladešu.