Samostalni sindikat državnih službenika i namještenika Kantona Sarajevo je danas uputio hitan zahtjev Vladi Kantona Sarajevo za hitno postupanje prema Uredbi Vlade Federacije BiH koja se odnosi na isplatu pomoći od poslodavca.
Sindikat je podsjetio da su već 19. jula ove godine podnijeli zahtjev za obezbjeđenje sredstava iz Budžeta Kantona Sarajevo, kako bi se omogućila isplata pomoći svim državnim službenicima i namještenicima u ovom kantonu.
Vlada Federacije BiH je 18. jula donijela Uredbu koja omogućava isplatu pomoći u iznosu do 2.768 KM najkasnije do 31. decembra 2024. godine, s ciljem ublažavanja uticaja rasta cijena osnovnih životnih namirnica.
S obzirom na to da je prošlo više od deset dana bez odgovora na njihov prethodni zahtjev, Sindikat zahtijeva hitno očitovanje i preduzimanje potrebnih mjera za realizaciju pomoći, kako bi se poboljšao status državnih službenika i namještenika u Kantonu Sarajevo. Sindikat izražava nadu da će Vlada Kantona Sarajevo djelovati u skladu s Uredbom i prihvatiti njihov zahtjev.