
Sarajevo je trenutno grad na čekanju – svi pogledi uprti su u formiranje Gradskog vijeća i izbor novog gradonačelnika, dok je Benjamina Karić već na odlasku.
Sarajevski politički krugovi trepere u iščekivanju, jer ni jedan blok nema čvrstu većinu, a odnos snaga između dva tabora, SDA-SBiH-DF s jedne, te SDP-NiP-NS s druge strane, nagovještava napet politički obračun.
Dok iz Trojke igraju misteriozno i kriju ime kandidata za gradonačelnika, ne mogu sakriti nervozu. Spekulacije o kandidaturi aktuelnog dogradonačelnika Samira Avdića za gradonačelnika Sarajeva više nisu dovoljno da zasjene paniku koja vlada u redovima Trojke. S druge strane, SDA je već zauzela poziciju i pokazuje mišiće – Faruk Kapidžić, kantonalni predsjednik SDA i ugledni arhitekt, označen je kao favorit. Ako SDA dobije priliku, Kapidžić će, po svemu sudeći, biti spreman za rat u Gradskoj vijećnici.
SBiH u zenitu, Trojka pred potopom:
Jedan od najglasnijih aktera ovog političkog trenutka, Almir Bečarević iz Stranke za BiH, ne skriva svoje zadovoljstvo: „Prije četiri godine SBiH je imala samo jednog vijećnika, a danas smo skočili na čak 31. Taj porast je dokaz da građani žele promjenu – promjenu koja očigledno ne uključuje Trojku.“ Bečarević je otvoreno pozvao čelnike kantonalnih odbora Trojke na ostavke, naglasivši da bi to bio „moralni čin“, jer su, prema njegovim riječima, „potučeni do nogu“, sa razlikom od preko 10.000 glasova. Poruka je jasna – građani su rekli svoje, a Trojka, koliko god pokušavala sakriti poraz iza političkih parola, gubi tlo pod nogama.
DF pokušava odigrati svoju kartu: U ovom političkom previranju, Demokratska fronta igra na nekoliko frontova. Vijećnik Vedad Deljković naglašava mogućnost da DF nominuje vlastitog kandidata za gradonačelnika. No, situacija je daleko od jednostavne – komplikovani odnosi između političkih grupacija i činjenica da bi svaka greška mogla značiti gubitak Gradske vijećnice, stavljaju sve strane na ivicu političkog provalije.
Građani traže promjenu, Trojka ostavljena u prašini:
Poruka birača je brutalno jasna – Trojka je izgubila povjerenje građana. SBečarević iz SBiH nije se libio da ih direktno prozove: „Bilo bi bolje da odustanu od kandidature i ostave prostora onima koji imaju podršku građana.“ Trojka se bori s iluzijom stabilnosti, ali realnost je drugačija – samo prikupljanje 15 glasova u Gradskom vijeću može biti zadatak nad kojim će se znojiti.
Procedura bez garancije pobjede:
Gradsko vijeće će imati 28 članova, a svaka od četiri općine Sarajeva delegiraće po sedam vijećnika, od kojih će se javnim glasanjem birati novi gradonačelnik. Svaki narod – Bošnjaci, Hrvati i Srbi – mora imati najmanje šest predstavnika, dok su „Ostalima“ zagarantirana dva mjesta. Vijećnici će glasati javno, i tek kada općinska vijeća u potpunosti formiraju svoje redove, otvoriće se polje za posredne izbore u Gradskoj vijećnici.
U pozadini proceduralne drame, leži duboko političko nezadovoljstvo – Trojka je jasno poražena, a SDA, SBiH i DF sada uzimaju stvar u svoje ruke. Građani su pokazali da ne žele političku šminku već stvarne promjene, a svaki potez u narednim danima biće odlučujući. Hoće li Sarajevo konačno dobiti lidera koji može preokrenuti dosadašnju stagnaciju, ili će političke igre nadmašiti volju građana? Ovaj put, poraz Trojke mogao bi označiti početak kraja jednog turbulentnog poglavlja u historiji Sarajeva.