TRAŽI POVRATAK ODUZETE AKADEMSKE TITULE

Hoće li Sebija Izetbegović bit saslušana 10. februara u Općinskom sudu u Sarajevu?

Sebija Izetbegovic

Općinski sud u Sarajevu jutros je održao pripremno ročište u vezi s tužbom koju je Sebija Izetbegović, bivša generalna direktorica Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu (KCUS), podnijela protiv Univerziteta u Sarajevu. Tužba se odnosi na poništenje njenog magistarskog i doktorskog akademskog zvanja, što je imalo dalekosežne posljedice po njen profesionalni život, uključujući gubitak profesorskog angažmana na Medicinskom fakultetu u Sarajevu, kao i smjenu sa pozicije generalne direktorice KCUS-a.

Sebija Izetbegović, supruga lidera Stranke demokratske akcije (SDA) Bakira Izetbegovića, podnijela je tužbu s ciljem da se poništi odluka Univerziteta u Sarajevu i da joj se vrati oduzeta akademska titula magistra medicinskih nauka. Ovo je postao jedan od ključnih pravnih sporova u BiH, s obzirom na visoke političke i društvene pozicije koje Izetbegović zauzima, te političke tenzije koje prate ovaj slučaj.

Iako je pripremno ročište danas završeno, glavno ročište je zakazano za 10. februar 2025. godine. Tokom glavnog ročišta bit će saslušano nekoliko svjedoka, među kojima su i bivši i trenutni rektori Univerziteta u Sarajevu. Takođe, očekuje se da će sama Sebija Izetbegović biti saslušana kao svjedok u ovom postupku, gdje će biti izloženi argumenti i dokazi sa obje strane. Na osnovu prethodnih najava, sudski postupak trebao bi trajati nekoliko dana, jer je predloženo saslušanje čak 24 svjedoka u periodu od četiri dana.

Ovaj slučaj izaziva veliku pažnju u javnosti, ne samo zbog visokih funkcija koje su povezane s predmetnim tužbenim postupkom, već i zbog sumnji u legalnost i pravičnost odluka koje su prethodile poništavanju akademskih titula. Univerzitet u Sarajevu, kao tuženi u ovom slučaju, tvrdi da je poništavanje titula bilo zasnovano na pravilima i zakonima koji regulišu akademske standarde, dok s druge strane, Sebija Izetbegović tvrdi da je postupak bio politički motivisan i nepravedan.

Ovaj slučaj se, dakle, sve više pretvara u političko-pravni obračun koji bi mogao imati šire posljedice za obrazovne institucije u BiH i zakonodavne okvire koji se odnose na akademske standarde. S obzirom na političku povezanost Sebije Izetbegović, te njen uticaj unutar političkog sistema zemlje, mnogi analitičari smatraju da će ovaj postupak imati dugoročne posljedice po političku i pravnu scenu u BiH.