EURO 2024

Holandija nakon preokreta savladala Tursku i plasirala se u polufinale!

Nizozemska - Turska euro 2024 uefa

Reprezentacija Holandije je posljednji polufinalista ovogodišnjeg Evropskog prvenstva u Njemačkoj. Selekcija Ronalda Koemana je večeras na Olimpijskom stadionu u Berlinu sa 2:1 savladala Tursku i tako zakazala duel sa Engleskom.

Holanđani su bolje otvorili meč i imali su nekoliko poluprilika u ranoj fazi susreta, ali je do vodstva prva stigla Turska. Igrao se 37. minut kada je Arda Guler sjajno centrirao, a Samet Akaydin glavom pogodio za vodstvo Turske.

S tim rezultatom se otišlo na odmor, a Holandija je u nastavku pojačala tempo u potrazi za poravnanjem koje je stiglo u 71. minuti kada je De Vrij nakon kornera pogodio za 1:1.

Prethodno je Turska mogla i do 2:0, ali je udarac Arde Gulera iz slobodnog udarca odsjeo na stativi gola Verbruggena.

Već u 76. minuti je uslijedio potpuni preokret Holandije, koja je došla do vodstva zahvaljujući golu koji je postigao Cody Gakpo.

Holandija je nakon toga čuvala vodstvo, a Turska je ponajbolju priliku za poravnanje imala u 86. minuti kada se u prilici našao Celik, čiji je šut blokirao Van de Ven.

U prvoj minuti sudijske nadoknade, mnogo sreće za Holandiju kada je Verbruggen odbranio udarac Kilicsoyja sa male udaljenosti. Turska je u finišu sve karte bacila u napad, ali bezuspješno.

Do kraja je ostalo 2:1 za Holandiju, koja je tako posljednja osigurala nastup u polufinalu Evropskog prvenstva. Za plasman u finale će se boriti sa Engleskom, koja je danas bila bolja od Švicarske nakon penala.