
Ako često kupujete na mreži i koristite dodatke koji automatski traže promotivne kodove za popust, mogli biste biti iznenađeni onim što je otkriveno o popularnom alatu Honey.
Riječ je o besplatnom dodatku za preglednik koji godinama privlači milione korisnika zahvaljujući obećanju da će im pomoći da pronađu popuste prilikom kupovine na mreži.
Međutim, krajem prošle godine, Honey se našao u središtu kontroverzi. Otkriveno je da Honey, koji je u vlasništvu PayPal-a, koristi nekoliko upitnih taktika, što je od tada dovelo do gubitka oko 4 miliona korisnika samo na Google Chrome-u.
Prema 9to5Google, Honey je prikupio milione korisnika u proteklih nekoliko godina zahvaljujući obećanju da će automatski pronaći i primijeniti promotivne kodove na stranicama raznih online trgovina. Alat je bio jako reklamiran, a 2020. godine PayPal ga je kupio za čak 4 milijarde dolara.
Dvije kontroverzne prakse
U decembru 2024. godine, YouTube kanal MegaLag objavio je video koji otkriva dvije problematične prakse koje koristi Honey. Prva kontroverzna praksa odnosila se na upravljanje kodovima podružnica. Naime, Honey je zaradio proviziju kada su korisnici kupovali koristeći njegove kodove.
Otkriveno je da dodatak potajno uklanja kodove drugih preporučatelja - poput influencera i web stranica - i zamjenjuje ih svojim. To je činio čak i kada korisnicima nije nudio nikakve popuste ili povrat novca zauzvrat, preusmjeravajući tako profit od tuđih preporuka na sebe. Drugim riječima, Honey je "uzeo proviziju" čak i kada korisniku nije donio nikakvu uštedu.
Mnoge online prodavnice, naime, plaćaju proviziju onome ko "dovede" kupca - bez obzira da li postoji stvarni popust. Uklanjajući tuđe kodove i stavljajući svoje, Honey je lažno preuzimao tu ulogu i tako zarađivao, a korisnik nije imao stvarnu korist.
Još jedna kontroverzna praksa vezana je za prikaz kodova korisnicima. Iza kulisa, Honey je navodno surađivao s nekim trgovinama kako bi kontrolirao koji će kodovi biti prikazani korisnicima, ne nužno oni koji daju najveći popust. Ovo je dovelo u pitanje njegovo obećanje da će uvijek nuditi "najbolje dostupne kodove".
Aplikacija je izgubila milione korisnika
Video sa ovim otkrićima prikupio je više od 17 miliona pregleda, a Honey je nakon toga izgubila milione korisnika na Chromeu. U martu 2025. zabilježio je 16 miliona korisnika, što je pad u odnosu na vrhunac od 20 miliona.
Do ovog pada broja korisnika došlo je i nakon što su Google i Chrome uveli nova pravila, koja sprječavaju dodatke poput Honeya da manipuliraju kodovima partnera bez jasne obavijesti korisnicima - ili bez ikakve stvarne koristi za njih.
Honey je od tada ažurirala opis svog dodatka kako bi uključila potrebne informacije, a provjerom je utvrđeno da se ponašanje prikazano u decembarskom videu više ne događa.