EVROPA SE SVE VIŠE DISTANCIRA OD TEL AVIVA

Hrvatska među onima koji su odbili osuditi izraelske zločine u Gazi: EU pokreće reviziju odnosa s Izraelom

Gaza
Foto © x

Evropska unija je učinila prvi konkretan korak ka preispitivanju svojih odnosa s Izraelom, nakon višemjesečnih kritika na račun brutalne ofanzive u Pojasu Gaze i blokade humanitarne pomoći palestinskom stanovništvu. Na sastanku ministara vanjskih poslova EU održanom u utorak, većina članica podržala je prijedlog Nizozemske za pokretanje zvanične revizije odnosa s Izraelom, pozivajući se na kršenje člana 2. Sporazuma o pridruživanju EU-Izrael, koji garantira poštivanje ljudskih prava kao temelj bilateralne saradnje.

Inicijativu nizozemskog šefa diplomatije Caspara Veldkampa, koja se poziva na izraelsko kršenje međunarodnog humanitarnog prava, podržalo je 17 od 27 država članica. Time je Evropska komisija dobila politički mandat za otvaranje zvanične revizije dosadašnjih odnosa s Izraelom.

Irska i Španija već su prije više od godinu dana tražile od Evropske komisije da reaguje, no bez šire podrške. Međutim, sadašnja promjena tona iz Amsterdama – države koja tradicionalno važi za izraelskog saveznika – bila je ključna za preokret. Nizozemska je otvoreno poručila da je blokada humanitarne pomoći u Gazi nespojiva s međunarodnim pravom i direktno krši odredbe članka 2.

Prijedlog su javno podržale Belgija, Finska, Francuska, Irska, Luksemburg, Portugal, Slovenija, Španija i Švedska, dok su se na sastanku u utorak ovoj grupi pridružile Danska, Estonija, Malta, Poljska, Rumunija i Slovačka.

S druge strane, Hrvatska se svrstala među devet država koje su glasale protiv. Uz nju su to bile Bugarska, Kipar, Češka, Njemačka, Grčka, Mađarska, Italija i Litvanija, dok je Latvija ostala suzdržana.

Odluka dolazi u trenutku kada međunarodni pritisci na izraelsku vladu rastu zbog sve težih posljedica njene vojne kampanje u Gazi, koja je do sada odnijela hiljade civila, uključujući ogroman broj djece. Revizija odnosa EU s Izraelom mogla bi otvoriti vrata ka sankcionisanju, obustavi privilegiranog trgovinskog statusa i povećanom diplomatskom pritisku, ukoliko se utvrdi da je Tel Aviv grubo prekršio osnovna načela na kojima počiva partnerstvo s EU.