Ministar najavio nove protuzračne sustave, završetak brodova Brodosplita i suradnju s domaćom odbrambenom industrijom
Ministar odbrane Republike Hrvatske Ivan Anušić u razgovoru za HRT najavio je i pregovore o novim sistemima protuzračne odbrane te otkrio da država preuzima nedovršene brodove Brodosplita kako bi ih završila s drugim brodogradilištima. Anušić je u nastavku razgovora naglasio da Hrvatska i danas traga za još 1740 nestalih osoba, a obitelji već desetljećima čekaju barem anonimnu informaciju o lokacijama masovnih i pojedinačnih grobnica. Dodao je da Ministarstvo hrvatskih branitelja, Ministarstvo unutarnjih poslova i Državno odvjetništvo stalno rade na pronalasku novih lokacija, no proces je spor.
Anušić je otvoreno poručio da je suradnja sa Srbijom izrazito slaba, iako postoje dokumenti koji jasno govore o tome gdje su žrtve pokopane. Naglasio je da su masovne i pojedinačne grobnice ključni dokazi o načinu na koji su počinjeni zločini nad civilima i braniteljima, što je razlog zbog kojeg određeni krugovi u Srbiji koče postupke.
-Prema mojim saznanjima, oni dobro znaju gdje su ukopani. Postoje protokoli o ukopima, ali i protokoli o izmještanjima grobnica, pa čak i višestrukim izmještanjima. Sve s ciljem da se posmrtni ostaci ne pronađu, rekao je.
Na pitanje može li neko iz Srbije ipak pronaći snage i savjesti da napokon progovori, Anušić je rekao: "Nadam se da će proraditi savjest. Nadam se i da će u Srbiji doći do promjena koje će omogućiti normalizaciju odnosa".
Anušić se osvrnuo na društvene napetosti i podjele koje su prethodile Danu sjećanja. Rekao je da takve tenzije sigurno ne koriste građanima, ali, kako kaže - "koriste onima koji ne žele stabilnu Hrvatsku. Onima kojima ne odgovara da Hrvatska bude normalna, demokratska i uređena zemlja".
Naglašava da pojedine organizacije – ne nužno političke stranke – sustavno pokušavaju destabilizirati zemlju i nametati narativ da je Hrvatska 'profašistička' i da se 'revitalizira ustaštvo'.
-Ne znam gdje oni vide te silne ustaše, fašiste i naciste u Hrvatskoj. Mi smo demokratska i tolerantna zemlja, nacionalne manjine ovdje imaju prava kakva često nemaju ni u svojim matičnim državama, rekao je Anušić. Dodao je kako takvi narativi štete Hrvatskoj i nisu utemeljeni na činjenicama, ali opstaju zato što nekim akterima odgovara stalno izazivanje podjela.
Dotaknuo se i vlastite izjave da ustaški poklič “ZDS treba poslati u muzeje, na što je dodao da isto vrijedi i za jugoslavensku “trojnu petokraku”. Kazao je kako "ne mogu 2025. godine živjeti u temama iz Drugog svjetskog rata te da Hrvatska danas ima posve druge izazove – sigurnosne, političke i geostrateške – te da se društvo mora okrenuti budućnosti.
Anušić upozorava da se u oči obilježavanja tragedije Vukovara i Škabrnje pojavljuju “izložbe i provokacije” koje nisu slučajne, nego imaju jasnu svrhu.
- Moramo biti spremni na provokacije i imati jasan odgovor, ali ne smijemo upasti u zamku nasilja, razračunavanja ili metoda koje nisu prihvatljive. Neki su shvatili demokraciju kao anarhiju. Misle da mogu govoriti što god žele, vrijeđati žrtve, Domovinski rat i temelje hrvatske države, rekao je.
U zaključku je istaknuo da Hrvatska mora postati otpornija na političke i ideološke pritiske izvana i iznutra. Anušić je zatim govorio o velikom ciklusu modernizacije Hrvatske vojske, ističući da su u toku četiri strateške nabave – tenkovi Leopard, protudronska zaštita, francuske haubice i kamioni Tatra. Ukupna vrijednost projekata iznosi nešto manje od dvije milijarde eura. Naglasio je da je riječ o povijesno velikom financijskom ulaganju, ali da Hrvatska sama neće snositi najveći dio troška. -Skoro milijardu i 700 milijuna eura dolazi iz europskih fondova. To je novac iz programa Europske unije koji nam omogućuje nabave koje su trenutačno najpotrebnije za Oružane snage, rekao je ministar.
Prve isporuke Tatri očekuju se već krajem ove godine, dok bi protudronski sustavi, dva stacionarna i dva mobilna – trebali stići vrlo brzo. Haubice i Leopardi također bi trebali doći prije 2028., a do te bi godine trebala biti završena isporuka i HIMARS-a te dodatnih helikoptera Black Hawk.
-Hrvatska vojska će do 2028. biti potpuno opremljena tim sustavima. A uz ove najzvučnije nabave, u tijeku su i brojni drugi projekti, uključujući podizanje spremnosti Rafalea na razinu F4 – dodao je.
Anušić je potvrdio da je modernizacija protuzračne odbrane jedan od ključnih koraka koji je već u procesu pregovora. Posebno je istaknuo da se hrvatska odbrambena industrija snažno uključuje u sve procese opremanja.
-Imamo više od 140 tvrtki koje proizvode opremu i naoružanje. Šest ili sedam njih ubrajamo među velike. Uključeni su u realizaciju ovih projekata, a mi želimo ne samo kupovati, nego i razvijati našu industriju. To je važno i za obranu i za gospodarstvo, rekao je.