Dva borbena aviona Rafale Hrvatskog ratnog zrakoplovstva jučer su u večernjim satima pratila strateški bombarder B-52 američkih zračnih snaga, koji je preletio iznad Hrvatske u sklopu NATO-ove misije odvraćanja i obrane euroatlantskog prostora (DDA).
Prema podacima Ministarstva obrane (MORH), bombarder je ušao u hrvatski zračni prostor u 18:18 sati iz pravca Mađarske, kod Virovitice, te ga napustio u 18:45 iznad Bregane. Uz pilote Rafala, u operaciji su sudjelovali i pripadnici Bataljuna zračnog motrenja i navođenja.
Zapovjednik 191. eskadrile lovačkih aviona istaknuo je da je sudjelovanje u ovakvoj aktivnosti od velikog značaja za obuku pilota i operativnu spremnost eskadrile, budući da se bombarderi B-52 rijetko koriste kao mete za presretanje.