MANDATNO-IMUNITETSKA KOMISIJA

Hrvatski sabor: 35 zastupnika dalo ostavku ili stavilo mandat u mirovanje

Hrvatski sabor 872x610hina

Ukupno 35 novoizabranih zastupnika u Hrvatskom saboru podnijelo je ostavku ili je stavilo u mirovanje mandat zbog obnašanja funkcije koja je nespojiva s njihovim saborskim dužnostima, pa će biti smijenjeni u Saboru, objavila je Mandatno-imunitetska komisija (MIP) hrvatskog sabora.

Trojica evropskih poslanika, Biljana Borzan, Fred Matić i Mislav Kolakušić, dali su ostavke na poslaničke dužnosti, inače bi izgubili mandat u Briselu.

Mandat u mirovanje stavilo je i svih 15 tehničkih ministara koji su izborili saborski mandat, a to su svi ministri osim Radovana Fuchsa, Marka Primorca i Marije Vučković, kazao je za Hinu predsjednik MIP-a Robert Jankovics.

Uz to, 14 zastupnika stavilo je u mirovanje mandat zbog obnašanja dužnosti župana i zamjenika župana, kao i dužnosti gradonačelnika Zagreba (Tomislav Tomašević) i zamjenika gradonačelnika Zagreba (Danijela Dolenec i Luka Korlaet).

Tu su i dva tehnička državna tajnika, Josip Bilaver, državni tajnik u Ministarstvu mora, prometa i infrastrukture i Zvonko Milas, državni tajnik Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske.

HDZ-ov Josip Ostrogović stavio je u mirovanje mandat jer je u Upravnom odboru ACI-ja, što je također nespojiva dužnost sa zastupničkom.

Mario Radić iz Zavičajnog pokreta i Ivica Puljak iz Centra zamrznuli su mandate iz osobnih razloga.

Kada zastupnik u Hrvatskom saboru suspenduje mandat iz svojih razloga, ne može ga aktivirati narednih šest mjeseci, ali kada ga zamrzne zbog nespojive dužnosti, može ga ponovo aktivirati čim prestane nespojiva dužnost, objasnio je. predsednik skupštinskog MSP Jankovića.


Znate više o temi ili prijavi grešku