KORUPCIJA NA TOČKOVIMA

Husein Nanić i Mišo Ćavar: Bivši rukovodioci Agencije za policijsku podršku BiH neovlašteno koristili službene automobile za privatna putovanja i turistička putovanja

Husein Nanić i Mišo Ćavar
Foto © Husein Nanić i Mišo Ćavar

Rukovodioci Agencije za policijsku podršku BiH zloupotrebljavali su službene automobile za privatne odlaske u rodne gradove Bužim i Tomislavgrad, lažno pravdajući putovanja službenim nalozima s netačnim informacijama. Također su iskoristili svoje pozicije za brojna putovanja u inostranstvo, od kojih nije bilo koristi za Agenciju.

Neovlašteno korištenje službenih vozila

Bivši direktor Husein Nanić i njegov zamjenik Mišo Ćavar koristili su službena vozila u privatne svrhe, prešavši blizu 300.000 kilometara za osam godina, putujući uglavnom do svojih rodnih mjesta. Ta putovanja su trajala i tokom vikenda, praznika i godišnjih odmora, uz trošak od preko 111.000 KM za gorivo i održavanje. Iako su imali osiguran smještaj u Sarajevu, primili su dodatnih 40.000 KM za "odvojeni život."

Lažni putni nalozi i turistička putovanja

Novinari su otkrili da je Nanić čak i tokom godišnjeg odmora koristio službeni automobil za privatna putovanja izvan BiH, bez odgovarajućih putnih naloga. Dok su službene poslove uglavnom obavljali unutar radnog vremena, Agencija je omogućila korištenje službenih automobila 24 sata dnevno, iako pravilnik nalaže da vozila mogu biti korištena isključivo za službene svrhe.

Njihova putovanja u inostranstvo uključivala su destinacije poput Las Vegasa, Novog Zelanda, Kine, Perua i Katara. Preko 100.000 KM budžetskog novca potrošeno je na te destinacije, ali prema sadašnjem direktoru Enveru Hadžiahmetoviću, ta putovanja nisu imala nikakvu praktičnu vrijednost za Agenciju.

Zloupotrebe službenih automobila i u domaćem prometu

Nanić je za osam godina najmanje 215 puta koristio službeni automobil za privatna putovanja, a evidentirani podaci o pređenim kilometrima često su bili netačni. Iako je udaljenost između Sarajeva i Bužima oko 377 kilometara, u službenim nalozima često je bilo navedeno više kilometara nego što je stvarno prešao. Ova praksa dovela je do dodatnog troška države, a ukupni troškovi goriva, putarina i održavanja službenih automobila bili su znatno veći od opravdanih iznosa.

Slične zloupotrebe Miše Ćavara

Ćavar je na sličan način zloupotrebljavao službeni automobil, putujući između Sarajeva i Tomislavgrada skoro 350 puta do jula 2024. godine. Korištenje automobila pravdao je upisom "Tomislavgrad - loko," iako se to odnosilo na vožnje unutar 50 kilometara od mjesta prebivališta.

Troškovi održavanja njegovog službenog automobila iznosili su više od 13.000 KM, a na službena putovanja u inostranstvo potrošeno je skoro 170.000 KM, od čega su Nanić i Ćavar potrošili 102.762 KM.

Krivične prijave i istrage

Aktualni direktor Hadžiahmetović podnio je krivičnu prijavu protiv Nanića, ističući da je prešao 180.000 kilometara više nego što je bilo potrebno za obavljanje službenih poslova, dok je najavio mogućnost podnošenja prijave i protiv Ćavara zbog sličnih zloupotreba.

Ova dugotrajna praksa zloupotrebe službenih vozila i resursa oštetila je državni budžet, a Nanić je, uprkos brojnim kontroverzama, nastavio zauzimati pozicije u državnim institucijama, čak i tužio državu nakon što je smijenjen s funkcije direktora.


Znate više o temi ili prijavi grešku