
Iako će neki tvrditi da je Vlada Njemačke pala zbog objave "Bilda", problem je zapravo mnogo složeniji i dublji od toga. Ta objava možda jest bila povod, ali pravi uzrok leži u dubokim ideološkim razlikama između stranaka koje čine koaliciju.
U konkretnom slučaju, SPD (socijaldemokrate) i Zeleni na jednoj strani, te FDP (liberali) na drugoj, suočavaju se s nesuglasicama na brojnim ključnim pitanjima. Iako su ove stranke u okviru EU koalicije, na nacionalnom nivou razlike u pristupu ekonomiji često stvaraju nepremostive prepreke za skladno funkcioniranje vlade.
Kada je riječ o ljudskim pravima, postoji određeni konsenzus među strankama, što je omogućilo da koalicija opstane do sada. No, globalna pitanja poput rata u Ukrajini i migracija povezala su lidera ove koalicije, dok su domaći problemi sve više dolazili u prvi plan. Velika inflacija, energetska kriza i visoke cijene plina stvorili su nezadovoljstvo među građanima, koji su osjećali da se njemačka vlada više bavi vanjskim pitanjima nego brigom o unutarnjim problemima.
Kao kulminacija tih napetosti, početkom ove godine poljoprivrednici su blokirali gotovo cijelu Njemačku u znak protesta zbog nepopularnih mjera, poput smanjenja poreznih olakšica za poljoprivredna vozila i ukidanja subvencija za dizelsko gorivo.
Sukobi između liberala i socijaldemokrata i Zelenih, kada je riječ o ekonomiji, svode se na različite pristupe blagostanju. Liberali vjeruju da smanjenje uloge države kroz niže poreze i poticanje bogatih na veću potrošnju dovodi do općeg prosperiteta. Osim toga, smatraju da će investicije od strane imućnih donijeti nova radna mjesta i poboljšati socijalne uvjete.
S druge strane, socijaldemokrati i Zeleni prioritet daju socijalnim politikama, a time i oporezivanju najimućnijih i zaštiti radnika. To je postalo jasno već na početku mandata, kada je jedan od prvih poteza bio povećanje minimalne satnice.
Kada se uzmu u obzir zahtjevi liberala za smanjenje ekoloških propisa, koji su u suprotnosti s ekološkom agendom Zelenih, jasno je da su ti nesporazumi na ekonomskom i socijalnom planu postali ključni problem unutar koalicije.
Treba napomenuti da su liberali u prošlosti bili manji partner u koaliciji s demohrišćanima (CDU/CSU), čije ekonomske politike su im bile puno prihvatljivije.