
Na sutrašnjoj sjednici Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH biće razmatrano imenovanje Branislava Borenovića, poslanika PDP-a, na mjesto člana Kolegijuma Predstavničkog doma.
Iako se na prvi pogled može činiti da je ovo ključna tačka dnevnog reda, gotovo je izvjesno da ovo imenovanje neće biti usvojeno, jer se trenutno jedina podrška ovoj inicijativi očekuje od strane SNSD-a i dva partnera iz ove stranke. Ostale političke stranke u BiH, uključujući opoziciju, ne podržavaju ovaj prijedlog.
Imenovanje Borenovića predloženo je od strane SNSD-a, odnosno pet poslanika ove stranke u Predstavničkom domu. Ovaj prijedlog dolazi nakon što je sa pozicije člana Kolegijuma smijenjen Nebojša Radmanović, također iz redova SNSD-a. Stranka Milorada Dodika smatra da je smjena Radmanovića od strane opozicije narušila ustavnopravnu poziciju Srba u institucijama BiH, naglašavajući da Kolegijum mora biti popunjen u skladu s Ustavom i da u njemu moraju biti zastupljeni svi konstitutivni narodi. SNSD smatra da je, u cilju očuvanja ustavne ravnoteže, nužno ubrzati proces imenovanja i popunjavanja ove pozicije. Iako SNSD ističe da im nije stalo do fotelja, već do zaštite ustavnopravnog poretka, njihov prijedlog je bio veoma kontroverzan, jer opozicija smatra da je ovo pokušaj političkog manipulisanja sa institucionalnim pitanjima.
Borenović je, s druge strane, jasno izrazio svoj stav prema ovoj inicijativi, rekavši da nije zainteresovan za imenovanje na ovu funkciju i da ne želi biti dio političkih igrica koje, prema njegovim riječima, vodi SNSD. Iako je odbio prijedlog, on se, prema njegovim izjavama, ne osjeća obavezanim prihvatiti bilo kakav politički dogovor sa strankom koja je predložila njegovo imenovanje. Njegova izjava da „od njih ništa neću i ne želim“ jasna je poruka da odbija sudjelovati u ovom političkom procesu, što samo dodatno komplicira političku situaciju.
S obzirom na trenutnu političku dinamiku, izgleda gotovo sigurno da neće biti imenovan nijedan kandidat za ovu poziciju, barem ne u ovoj fazi. SNSD, koji ima podršku svojih partnera, predstavlja jedinu stranku koja će podržati imenovanje, dok su ostale stranke, uključujući stranke „Trojke“ (SDP, NiP, Naša stranka), već najavile da neće dati podršku Borenoviću, čime se stavlja pod znak pitanja kompletno imenovanje i popunjavanje Kolegijuma. S obzirom na ovakvu situaciju, postoji mogućnost da se u sklopu narednih političkih manevriranja pojavi neko drugo ime koje bi moglo biti predloženo, no trenutno nijedno ime nema šanse za dobijanje dovoljne političke podrške.
U slučaju da imenovanje ne bude usvojeno, SNSD je već najavio mogućnost bojkota rada Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH. Milorad Dodik, lider SNSD-a, izjavio je da stranka neće učestvovati u radu Parlamenta dok se na poziciji člana Kolegijuma ne nađe neko iz reda Srba. Dodik je naglasio da će SNSD biti opozicija i bojkotovati rad parlamenta, ali da će podržati rad ukoliko bude izabran Srbin na ovu poziciju, bez obzira na to ko to bio. Ovaj potez SNSD-a predstavlja nastavak njihove političke strategije, koja se temelji na zahtjevu za očuvanjem ustavne ravnoteže između naroda u BiH, ali i na čestim prijetnjama bojkotima ukoliko ne budu zadovoljni političkim rasporedom u institucijama vlasti.
Sutrašnja sjednica mogla bi, međutim, ponuditi jasniji uvid u smjer u kojem se kreće vlast na nivou BiH. Naime, politička scena BiH trenutno je u fazi intenzivnih rasprava o rekonstrukciji vlasti, a situacija je dodatno komplikovana jer većina stranačkih predstavnika još uvijek nije uspjela da postigne dogovor o novim imenovanjima i smjenama na ključnim pozicijama. Stranke "Trojke", kao što su SDP, NiP i Naša stranka, najavile su smjene ministara iz SNSD-a u Savjetu ministara BiH, no problemi nastaju jer još uvijek ne postoji jasna većina koja bi podržala nova imenovanja. Ove smjene, ako do njih dođe, dodatno će zakomplikovati politički pejzaž, jer se očekuje da će izazvati otpor većine u parlamentu.
U isto vrijeme, SDA, kao najveća opoziciona stranka, pokrenula je smjenu Elmedina Konakovića, ministra spoljnih poslova BiH, koji je jedan od najvećih zagovornika „izbacivanja“ SNSD-a iz vlasti. Smjena Konakovića postala je važna politička tema, ali i ovdje situacija nije jasna, jer ni za smjenu Konakovića nema dovoljnu podršku. Zajedno sa SDA, smjenu podržavaju DF i SNSD sa partnerima, ali im još uvijek nedostaje nekoliko glasova kako bi smjena prošla.
S obzirom na kompleksnost političkih odnosa, teško je predvidjeti ishod ove političke dinamike. Ključni faktor za formiranje nove vlasti u BiH i dalje leži u rukama HDZ-a, koji je već izjavio da neće podržati bilo kakve smjene. To znači da će političke stranke morati naći način da usklade svoje interese i postignu dogovor, ukoliko žele održati političku stabilnost u BiH do narednih izbora 2026. godine. Ova politička zagonetka postavlja pred sve strane izazov koji zahtijeva veće političke kompromise, kako bi se uspostavila funkcionalna vlast u zemlji.