Dok građani Bosne i Hercegovine voze automobile koji su više „antike“ nego vozila, i sanjaju da će jednog dana skupiti za skroman servis, naši političari bez zadrške koriste javna sredstva za financiranje svojih luksuznih voznih želja.
Revizorski izvještaj otkriva šokantne brojke: na godišnjem nivou građani izdvajaju oko 15 miliona maraka samo za održavanje voznog parka državnih institucija – parka čiji tačan broj vozila ni samoj državi nije poznat! Zvuči li ovo kao zaplet crne komedije? U BiH, to je realnost.
Zašto imati jedno vozilo kada možete imati 4.000 nepoznatih?
Po zvaničnim procjenama, institucije BiH upravljaju s oko 4.000 vozila, ali niko sa sigurnošću ne može reći da je taj broj konačan – ili uopšte tačan. Čini se da vozila niču iz tla kad god se ukaže potreba, a što je važnije, kad god se ukaže želja. Šefovi institucija u BiH kao da posjeduju magični papir s neograničenim dozvolama za kupovinu. Tako smo za posljednjih pet godina u vozni park „uložili“ dodatnih 34 miliona maraka. I tu nije kraj! Jer svaka nova vlast ne želi koristiti „rabljenje“ limuzine svojih prethodnika – naravno da se mora imati najnoviji model s odgovarajućim luksuznim detaljima.
Tenderska prilagodba za najzahtjevnije ukuse: Samo najbolje za šefove!
Dok bi građanin Bosne i Hercegovine deset godina štedio cijelu platu da priušti jedan od ovih luksuznih automobila, politički „vozni park“ ne poznaje takve niske standarde. Želja rukovodioca je zapovijed, a tenderi se prilagođavaju najprefinjenijim prohtjevima – ambijentalno svjetlo, najnoviji zvučnici, pa čak i kopče za dječije sjedalice. To su službena vozila, ali u naravi – luksuzni porodični automobili. Zašto bi direktor ili ministar platio iz svog džepa kada građani rado „poklanjaju“?
Naravno, niko od nadležnih ne komentariše činjenicu da se službena vozila koriste za porodične izlete, vikend avanture, pa čak i za razvoženje po privatnim „poslovima“. To je ona čuvena fraza „u interesu posla“, koja uključuje sve od odlaska na roštilj do vođenja djece u školu – na državnom gorivu, dakako.
Politička moda: „Novo vozilo za svaku novu garnituru“
Jedan od najapsurdnijih, ali redovnih rituala bosanskohercegovačke vlasti jeste kompletna zamjena voznog parka svakih nekoliko godina. Niko, ama baš niko, ne želi koristiti vozilo koje je „ukaljao“ prethodnik. Pa ko bi mogao podnijeti da sjedi u limuzini u kojoj je sjedio rival? Dakle, svaki put kad nova garnitura uđe u zgrade vlasti, vozni park dobija novi sjaj – na računu građana. Mijenjanje limuzina postalo je svojevrsni politički sport, a cifre koje se izdvajaju za ovo „osvježavanje“ bile bi dovoljne da riješe mnoge ekonomske brige običnih ljudi.
Dok se naši političari šepure u automobilima za koje građani jedva znaju da postoje, ti isti građani zbrajaju kovanice da napune rezervoar svojih „golfova“ iz ’90-ih. Ironija je tim veća jer upravo ti građani svojim novcem financiraju luksuz političke elite – novac koji ide za gorivo, održavanje i nove nabavke. Niko se više ni ne trudi opravdati ovu rasipnost, jer, očigledno, šta vrijedi pravdati ono što narod već godinama šutke finansira?
Revizori su godinama ukazivali na iste probleme. Upućivali su preporuke, ali bez ikakvog efekta. Sve ostaje na papiru – u izvještajima revizora jasno stoji da se zloupotrebe ponavljaju, da se vozila koriste neprimjereno i da nema sistemskog uređenja upravljanja voznim parkom. Vozila i dalje nestaju u „privatne svrhe“, dok se nova nabavljaju čim neko iskazuje nezadovoljstvo trenutnim vozilom.
Da li je to slučajnost, ili je sistem namjerno postavljen tako da omogućava kontinuiranu rastrošnost i zloupotrebu?
Građanima Bosne i Hercegovine postaje jasno da su vozila, u većini slučajeva, tek jedan od oblika luksuza kojim se političari kite na njihov račun. Dok politička elita vozi automobile koje običan radnik ne može priuštiti ni nakon decenije rada, cijela država tone u besparicu i siromaštvo.
Račun treba da plate oni koji troše
Koliko će još miliona otići na luksuzna vozila političke elite prije nego što neko konačno preuzme odgovornost? Dok građani čekaju na bolji život, njihovi političari voze automobile opremljene kao luksuzni hoteli.
Da li ćemo se dozvati pameti i podići glas, da se ovaj luksuz zaustavi i da se odgovorni suoče sa posljedicama svojih odluka ili ćemo čekati da nam neko drugi riješi NAŠE probleme i to u NAŠOJ avliji!