
U jeku napetosti na Bliskom istoku, odnosi između Sjedinjenih Američkih Država i Irana ulaze u novu, složeniju fazu. Nakon nedavnih američkih udara na iranska nuklearna postrojenja, predsjednik SAD-a Donald Tramp izjavio je da je iranski nuklearni program “pretrpio udarac od kojeg se teško može oporaviti”.
Ipak, on je dodao da Washington ne osjeća pritisak da se odmah vrati za pregovarački sto.
S druge strane, iranski zvaničnici optužuju SAD da koriste diplomatske inicijative kao dimnu zavjesu za vojne pripreme. Prema navodima iranskih medija, Teheran vjeruje da je cilj američkih pregovora destabilizacija iranskog odbrambenog sistema, a ne istinsko traženje mira.
“Washington pregovore koristi kao taktičku varku. Njihov cilj je oslabiti našu vojnu poziciju i stvoriti stratešku prednost za Izrael u eventualnom sukobu,” tvrdi jedan viši iranski zvaničnik, dodajući da će Iran ubuduće zahtijevati konkretne sigurnosne garancije prije nego što uopće razmotri nastavak razgovora.
Upozorenja iz Teherana dolaze nakon što je Izrael, uz podršku SAD-a, pokrenuo višednevnu vojnu kampanju tokom koje su pogođeni ključni iranski naučni i vojni objekti. Napadi su izazvali velike ljudske gubitke, a Iran je odgovorio raketiranjem ciljeva u Izraelu i američke vojne baze u Kataru, čime se dodatno pogoršala regionalna bezbjednosna situacija.
Politički analitičari ističu da je trenutna situacija rezultat višegodišnjeg neuspjeha u izgradnji međusobnog povjerenja. “Pregovori su godinama vođeni s figom u džepu. I Washington i Teheran vide jedni druge kao prijetnju, ne kao partnere u stabilnosti,” kaže profesor međunarodnih odnosa sa Univerziteta u Ženevi.
I dok Bijela kuća insistira na tome da nije vrijeme za brzopletu diplomatiju, u iranskim političkim krugovima raste pritisak na vodstvo da u potpunosti odbaci bilo kakvu mogućnost novog dijaloga sa SAD-om, ukoliko se prethodno ne riješe pitanja poput izraelskog nuklearnog programa i ratne odštete za nedavne napade.
U ovom trenutku, čini se da obje strane više ulažu u pripreme za mogući sukob nego u diplomatsku deeskalaciju. Ukoliko ne dođe do iznenadnog zaokreta, regija bi mogla ući u novu fazu nesigurnosti s dalekosežnim globalnim posljedicama.