Iransko ministarstvo vanjskih poslova pozvalo je zemlje da uvedu sankcije Izraelu. Reuters izvještava da je u saopštenju navedeno:
“Ministar vanjskih poslova poziva na trenutačni i potpuni embargo Izraelu od strane islamskih zemalja, uključujući sankcije za naftu, uz protjerivanje izraelskih veleposlanika ako se uspostave odnosi s cionističkim režimom”, stoji u saopštenju.
Iran nema diplomatske odnose s Izraelom.
U srijedu se u saudijskom gradu Jeddah održava hitan sastanak OIC-a za islamske zemlje kako bi razgovarali o izraelsko-palestinskom sukobu.
Na sastanku će se razgovarati o vojnoj eskalaciji u Gazi i njenom okruženju, kao i o pogoršanim uslovima u regionu, koji predstavljaju prijetnju civilima, regionalnoj sigurnosti i stabilnosti.
Pozivi su upućeni u svih 57. zemalja članica OIC-a. Većina zemalja članica potvrdila je prisustvo svojih ministara vanjskih poslova.