IRANSKO MINISTARSTVO VANJSKIH POSLOVA

Iran pozvao sve islamske zemlje da uvedu sankcije Izraelu

Karta Arapskih zemalja

Iransko ministarstvo vanjskih poslova pozvalo je zemlje da uvedu sankcije Izraelu. Reuters izvještava da je u saopštenju navedeno:

“Ministar vanjskih poslova poziva na trenutačni i potpuni embargo Izraelu od strane islamskih zemalja, uključujući sankcije za naftu, uz protjerivanje izraelskih veleposlanika ako se uspostave odnosi s cionističkim režimom”, stoji u saopštenju.

Iran nema diplomatske odnose s Izraelom.

U srijedu se u saudijskom gradu Jeddah održava hitan sastanak OIC-a za islamske zemlje kako bi razgovarali o izraelsko-palestinskom sukobu.

Na sastanku će se razgovarati o vojnoj eskalaciji u Gazi i njenom okruženju, kao i o pogoršanim uslovima u regionu, koji predstavljaju prijetnju civilima, regionalnoj sigurnosti i stabilnosti.

Pozivi su upućeni u svih 57. zemalja članica OIC-a. Većina zemalja članica potvrdila je prisustvo svojih ministara vanjskih poslova.


Znate više o temi ili prijavi grešku