IZRAEL, MAFIJA I ITALIJANSKI POLITIČKI VRH NA METI

Italiju potresa veliki špijunski skandal

Giorgia Meloni
Foto © EPA

Italiju trenutno potresa šokantan špijunski skandal koji prijeti da ozbiljno poljulja poverenje u političke i bezbednosne strukture države.

U središtu skandala našla se privatna istražiteljska kompanija sa sedištem u Milanu, za koju se tvrdi da je ukrala ogromne količine podataka sa ciljem ucene visokih političara, uključujući i premijerku Giorgiju Meloni. U pozadini ove afere nalazi se sumnja da su u poslove kompanije umešani članovi izraelskog Mossada, dok su italijanski mediji aferu opisali kao zaveru najvišeg nivoa, koja uključuje mafiju, bivše i sadašnje članove bezbednosnih službi i strane obaveštajne agencije.

Premijerka Meloni reagovala je oštro, nazvavši ove navode „neprihvatljivim“ i opasnošću po italijansku demokratiju, dok je ministar odbrane Guido Crosetto izrazio duboku zabrinutost, zatraživši hitnu parlamentarnu istragu. Crosetto je upozorio da bi ovaj skandal mogao ugroziti državne tajne, naglašavajući da su lični podaci koji su dospeli u javnost samo vrh ledenog brega onoga što bi moglo izaći na videlo.

Kompanija Equalize i njeni ciljevi: trgovina tajnim informacijama

U centru istrage je bivši visoki zvaničnik policije koji upravlja kompanijom Equalize, poslovnom obaveštajnom firmom koja je koristila sofisticirane metode za prikupljanje osetljivih informacija sa servera vladinih ministarstava i policijskih baza. Izvori navode da su podaci prikupljani još od 2019. godine, a da je glavni motiv iza krađe bio sticanje prednosti za velike kompanije i advokatske firme, kao i osiguravanje uslova za ucenu.

Prema saznanjima italijanskih istražitelja, većina klijenata ove kompanije dolazila je iz velikih korporacija i vodećih advokatskih kancelarija, koje su tražile pristup osetljivim informacijama kako bi stekle prednost u poslovnoj konkurenciji ili sudskim postupcima. Pored toga, neki od ovih klijenata su želeli informacije koje bi mogle poslužiti za pritisak na pojedine političare i korporativne lidere.

Umiješanost Mossada i Izraela

Tokom istrage, pojavile su se informacije koje povezuju kompaniju Equalize s izraelskim agentima, što je dodatno uzburkalo italijansku javnost. U jednom od presretnutih susreta između predstavnika Equalizea i dvojice neidentifikovanih Izraelaca, koji su prema istražnim izveštajima opisani kao agenti Mossada, diskutovano je o razmeni informacija o iranskom plinu, što bi potencijalno moglo interesovati italijansku vladu i kompanije poput energetskog giganta ENI. Tema ovog razgovora bila je ilegalna trgovina iranskim plinom i drugi poverljivi podaci, a sve u sklopu potencijalne razmene informacija koje bi imale značaj za bezbednost i energetiku Italije.

Ono što posebno zabrinjava jeste podatak da su, kako tvrde italijanski izvori, izraelski agenti od italijanske strane tražili pomoć u identifikovanju delovanja ruskih hakera i praćenju bankovnih transakcija povezanih sa ozloglašenom vojnom grupom Wagner. U zamenu za to, ponuđena je suma od milion evra, što dodatno osvetljava složene veze između međunarodnih obaveštajnih službi, korporativnih interesa i privatnih firmi uključenih u ilegalne aktivnosti.

Vatikan i Rusija u neočekivanom zapletu

Dodatan sloj složenosti ovom skandalu daje informacija da je u celu situaciju navodno umešan i Vatikan, koji je, prema nezavisnom medijskom portalu Open, pomagao u koordinaciji aktivnosti usmerenih protiv Rusije. Portal tvrdi da su izraelski agenti pokušali da utiču na italijanske institucije kako bi zaustavile finansijske tokove povezane s ruskim oligarhom Jevgenijem Prigožinom, osnivačem grupe Wagner, i da su nudili informacije o trgovini plinom s Iranom, u pokušaju da ojačaju pritisak na ruske interese u Evropi.

Iako su detalji u vezi s ulogom Vatikana još uvek nepotvrđeni, mnogi analitičari smatraju da ova situacija može otkriti značajnu povezanost između međunarodnih politika, religijskih institucija i finansijskih tokova, u kontekstu rastuće međunarodne izolacije Rusije.

Šok za italijansku javnost i parlamentarna istraga

Skandal je uzdrmao italijansku javnost, ali i otkrio mnoge slabosti u bezbednosnom aparatu države, koje bi mogle imati dalekosežne posledice. Pritisak na italijansku vladu i premijerku Meloni da istraže sve aspekte ovog slučaja raste iz dana u dan, dok su poslanici zatražili da se otvore sve relevantne istrage i ispita uloga svih aktera u ovom složenom slučaju.

Politički analitičari tvrde da bi ovaj skandal mogao promeniti dinamiku odnosa Italije sa saveznicima poput Izraela, ali i otvoriti mnoga pitanja u vezi sa državnom bezbednošću i zaštitom poverljivih informacija.