Bivši izraelski ministar nacionalne sigurnosti, Itamar Ben-Gvir, koji je napustio vladu u januaru zbog neslaganja sa premijerom Benjaminom Netanyahuom oko prekida vatre u Gazi, ponovno se pridružuje koaliciji, kako su danas objavile njegove stranka Otzma Yehudit i Netanyahuov Likud.
Ben-Gvirov povratak će značajno ojačati Netanyahuovu vladu, koja je do sada imala samo tanku parlamentarnu većinu. Krajnje desničarski lider je tvrdio da bi prekid vatre sa Hamasom “izbrisao ratna postignuća”, oslobađanjem palestinskih boraca i ustupanjem teritorije u Gazi.
“Nemamo namjeru rušiti vašu vladu, ali ćemo se o ideološkim pitanjima izjašnjavati prema vlastitoj savjesti. Nećemo se vratiti za vladin sto dok ne ostvarimo potpunu pobjedu nad Hamasom i realizaciju ratnih ciljeva”, izjavio je Ben-Gvir.
Iako se vraća u vladu, državni tužilac je obavijestio Netanyahua da Ben-Gvir može obnašati ministarsku funkciju, ali ne i funkciju ministra nacionalne sigurnosti, dok je pod istragom zbog pokušaja preuzimanja političke kontrole nad izraelskom policijom.