Usvojeno tek jedan odsto od 200.000 propisa

Izazovi i procesi usklađivanja BiH sa pravnom stečevinom EU

Bih eu

U Bosni i Hercegovini trenutno postoji gotovo dvije hiljade propisa koji su usklađeni ili su u procesu usklađivanja s pravnom stečevinom EU, što predstavlja samo mali dio od ukupno oko 200.000 propisa i dokumenata koji čine ukupnu pravnu stečevinu koju BiH treba usvojiti kako bi postala članica EU.

Dodatno, od osnivanja EU 1957. godine, kada je započela kao ekonomska zajednica za industriju uglja i čelika, do danas, zvanični zbornik zakona i propisa EU narastao je na oko 800.000 stranica. Otprilike 26% tih propisa još uvijek je važeće i aktivno se primjenjuje.

Direkcija za evropske integracije BiH potvrdila je postojanje oko 1.700 propisa na svim nivoima vlasti koji se usklađuju s propisima EU. Trenutno se radi na uspostavi prve jedinstvene baze podataka svih propisa u BiH koji su usklađivani s propisima EU.

Eksperti EU ukazuju na progresivno povećanje količine novih propisa na nivou EU. U posljednjih deset godina pravna stečevina EU udvostručena je, a prema projekcijama, do 2035. godine, kada bi BiH mogla završiti pregovore, očekuje se ponovno udvostručenje pravne stečevine EU.

BiH će pravnu stečevinu EU morati usvojiti kroz proces pregovaranja podijeljen u 35 pregovaračkih poglavlja i šest klastera, prema modifikovanoj metodologiji koju je predložila Francuska. Klasteri obuhvataju područja poput unutrašnjeg tržišta, kompetitivnosti, zelene agende, poljoprivrede, spoljne i bezbjednosne politike te temeljnih prava i pravne države.

Evropska komisija ističe da je politika proširenja geostrateška investicija EU u mir, stabilnost, bezbjednost i prosperitet u Evropi, zasnovana na pravičnoj uslovljenosti i sopstvenim zaslugama kandidata. Pomirenje, dobrosusjedski odnosi i regionalna saradnja su ključni u tom procesu.

BiH treba usvojiti dva ključna zakona o sudovima i sukobu interesa kako bi pokrenula pregovore za članstvo u EU, uz već usvojen zakon o sprečavanju pranja novca i pokrenute pregovore s Frontexom o saradnji u suzbijanju ilegalnih migracija.