Zastupnica SDA u Skupštini Kantona Sarajevo Sebija Izetbegović ističe da je odlazak kadra iz Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu (KCUS) bio politički organiziran i ohrabren.
U objavi na društvenim mrežama navela je da ju je o tome SMS porukom informisao tadašnji ministar zdravstva KS iz SDP-a, Haris Vranić. Poruka koju je Izetbegović objavila glasila je: “NEKO POZIVA KADAR KCUS NA PRELAZAK U OB…”
Zastupnica je dodala da zna i od koje kolegice je Vranić tražio i dobio njen broj. “Skoro tri pune godine tadašnji premijer KS Edin Forto, zajedno s Vladom Trojke KS, odbijao je sve naše zahtjeve za prijem kadra u KCUS. Poslali smo oko 35 zahtjeva i urgencija, a svaki je odbijen”, napisala je Izetbegović.
Prema njenim riječima, kadrovi koje su nagovorili da odu bili su odmah zaposleni u drugim ustanovama, bez konkursa, sistematizacije i stvarne potrebe. “Nekima su obećali i mnogo više, pa ih kasnije i prevarili”, dodala je.
Izetbegović je u objavi naglasila da su političke manipulacije direktno uticale na stanje u KCUS-u. “Pokušavajući da udave mene, oni su davili KCUS. Nije ih bilo briga za potrebe bolesnika. To je danas tužno dokazano. Nedostaje nadzor nad bolesnicima. Nesretna bolesnica se ubila”, upozorila je.
Uz status, podijelila je i fotografiju jednog od, kako tvrdi, “užasno prljavih dušeka” koje je zatekla po dolasku na čelo KCUS-a 2016. godine, ističući da je većina bolesničkih kreveta bila u istom stanju.
Izetbegović zaključuje da su sve ove radnje usmjerene na njeno lično oslabljenje i slabljenje KCUS-a, dok su potrebe pacijenata potpuno zanemarene.