pokazali se neefikasnim

Izrael ‘‘nije oduševljen‘‘ Patriot sistemom od milijardu dolara: Mogli bi čak 8 dati Ukrajini

Patriot sistem

Izrael nikada nije bio impresioniran svojim verzijama Patriot sistema, nakon što su se pokazali neefikasnim u borbi protiv iračkih Scud raketa koje su gađale njegove gradove 1991. godine...

Sjedinjene Američke Države vode razgovore o mogućnosti prebacivanja do osam Patriot raketnih sistema protuzračne odbrane iz Izraela u Ukrajinu, što bi predstavljalo značajno pojačanje za Ukrajinu u borbi protiv ruskih snaga koje predvodi predsjednik Vladimir Putin.

Iako još nije postignut dogovor, prema izvještaju Financial Timesa, potencijalni sporazum bi vjerovatno uključivao prebacivanje sistema iz Izraela u SAD, a zatim u Ukrajinu.

Ovo bi bio dobrodošao trenutak za Ukrajinu, koja već dugo priželjkuje više američkih sistema Patriot, čija cijena iznosi milijardu dolara po sistemu.

"Patrioti iz Izraela bi značajno proširili kapacitete Ukrajine za protuzračnu odbranu u trenutku kada je to prijeko potrebno", izjavio je John Hardie, zamjenik direktora Programa za Rusiju u Fondaciji za odbranu demokratije.

"Iako su stariji, ovi sistemi – i značajne zalihe raketa presretača iz Izraela – bi pomogli Ukrajini da brani svoju kritičnu infrastrukturu i suprotstavi se ruskim avionima koji bombarduju ukrajinske položaje i gradove", dodao je.

Ova najava dolazi nakon što je Izraelska zračna snaga ranije ove godine objavila da će ugasiti svoje zastarjele Patriot baterije i zamijeniti ih naprednijim sistemima.

Izrael nikada nije bio impresioniran svojim verzijama Patriot sistema, nakon što su se pokazali neefikasnim u borbi protiv iračkih Scud raketa koje su gađale njegove gradove 1991. godine. Zvaničnici procjenjuju da su oborili samo jednu ili nijednu raketu.

"Izrael već dugo traži napredniji i vlastiti sistem kako bi zamijenio Patriot, ne samo zbog njegove borbene historije nego i zbog potrebnog lanca snabdijevanja", izjavio je Ryan Bohl, viši analitičar za Bliski Istok i Sjevernu Afriku u kompaniji RANE za obavještajnu procjenu rizika.

Međutim, Izrael još uvijek nije potpuno povukao svoje Patriot sisteme, jer ih i dalje koristi u tekućem sukobu s Hamasom, a vjerovatno bi ih želio zadržati u slučaju izbijanja rata s libanonskom militantnom grupom Hezbollah.

Predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski nikada nije krio svoju želju za većim brojem Patriot sistema.

U aprilu je Zelenski rekao članovima NATO-a da Ukrajini treba najmanje sedam Patriot sistema ili drugih naprednih sistema protuzračne odbrane kako bi se odbranila od ruskih napada.

"Putin mora biti prizemljen, a naše nebo mora ponovo postati sigurno. To u potpunosti zavisi od vašeg izbora... izbora da li smo zaista saveznici", rekao je.

I čini se da je predsjednik imao određenu sreću posljednjih mjeseci.

Predsjednik Joe Biden je ranije ovog mjeseca odobrio raspoređivanje još jednog Patriot sistema u Ukrajinu, drugog koji su SAD poslale toj zemlji.

Portparol Vijeća za nacionalnu sigurnost John Kirby također je prošle sedmice najavio da će SAD dati prioritet isporuci Patriot sistema Ukrajini u odnosu na druge zemlje, nazivajući to "teškom ali neophodnom odlukom".

Patriot sistem se sastoji od šest ključnih dijelova: elektrane, radarskog seta, stanice za kontrolu angažmana, grupe antena, lansera i raketa presretača.

Sistemi mogu koristiti rakete PAC-2 ili PAC-3. PAC-2 funkcioniše detonacijom blizu prijeteće rakete, dok PAC-3 pokušava direktno pogoditi bojevu glavu.

Prvi Patriot sistemi su korišteni od strane SAD-a 1980-ih godina, a kasnije su korišteni u Zaljevskom ratu za odbranu od iračkih Scud raketa. Radarska tehnologija sistema ima domet veći od 150 kilometara, a rakete mogu putovati brzinom većom od 5.000 km/h.