U Jablanici je u petak, u organizaciji općinskih vlasti, održana komemorativna akademija u povodu prve godišnjice stradanja 19 stanovnika u bujičnim poplavama i klizištima koja su pogodila ovaj kraj u noći s 3. na 4. oktobra 2024. godine.
Načelnik Općine Emir Muratović istaknuo je kako ovim činom žele pokazati da žrtve tragedije neće biti zaboravljene.
Pored gubitka ljudskih života, poplave i klizišta nanijele su veliku materijalnu štetu, procijenjenu na oko 50 miliona KM. Muratović je naglasio da je do sada urađen značajan posao na sanaciji šteta uz podršku partnera poput udruge Pomozi.ba, Rijaseta Islamske zajednice, Merhameta, Crvenog križa, Caritasa i Europske unije. Posebna pažnja posvećena je porodicama privremeno smještenim u kontejnerskim objektima, a radovi na njihovim domovima su u toku. Za naselja Zlate i Mirke utrošeno je 755.000 KM kako bi se pokrile štete na stambenim objektima, dok je u Donjoj Jablanici isplaćena polovina štete, umanjena za ranije donacije.
Općina Jablanica je u proteklih godinu dana dobila oko 8,5 miliona KM pomoći, uključujući sredstva od međunarodnog fonda, Vlade Republike Hrvatske i Vlade HNK-a, što je omogućilo obnovu vodovodnih i kanalizacijskih mreža, lokalnih prometnica i stambenih objekata. Muratović je istakao da iako općina nema vlastita sredstva, zahvaljujući donacijama mnogo je urađeno, a očekuje se daljnja pomoć Vlade FBiH planirana za rekonstrukciju cesta i podršku lokalnim zajednicama.
Komemoraciji je prisustvovao i zamjenik šefa Izaslanstva Europske unije u BiH Adebayo Babajide, koji je izrazio suosjećanje s obiteljima stradalih i obećao nastavak pomoći u obnovi. „Moramo učiniti sve da se ovakve tragedije ne ponove“, poručio je Babajide.
Obilježavanje prve godišnjice jablaničke tragedije nastavlja se danas u 14 sati komemorativnim skupom u Donjoj Jablanici, u organizaciji neformalne grupe građana „4. oktobar“.