
U Okružnom sudu u Celju u toku je glavni pretres na suđenju za navodne zloupotrebe pri prodaji bivše Janšine parcele u Trenti.
Janez Janša, lider ekstremno desne i opozicione Slovenske demokratske stranke (SDS) je prije početka ročišta rekao da očekuje sličan ishod kao kod Patrije.
"Cijeli proces je išao otprilike na isti način kao i slučaj Patria, tako da su i očekivanja otprilike slična", rekao je.
Specijalizirano državno tužilaštvo je u završnoj riječi zatražilo zatvorske kazne za Janšu i njegove suoptužene. Za Janšu i prvooptuženog Kastelica predlaže dvije godine zatvora, a za Gantara godinu dana uvjetno. Ispred zgrade celjskog suda okupljaju se i Janšine pristalice koje glasno optužuju državu za neostvarivanje pravde.
U Okružnom sudu u Celju u 9 sati počela je glavna rasprava na suđenju Branku Kasteliću , Janezu Janši i Klemenu Gantaru zbog optužbi za zloupotrebu službenog položaja i pomaganje pri prodaji bivše Janšine parcele u Trenti.
Specijalizirano državno tužilaštvo je u završnoj riječi na suđenju zatražilo zatvorske kazne za lidera SDS-a Janšu i njegove suoptužene zbog optužbi o navodno kontroverznom poslu s nekretninama u Trenti. Za Janšu i prvooptuženog Kastelica predlaže dvije godine zatvora, a za Gantara godinu dana uslovno.
U nastavku današnjeg ročišta na suđenju, koje se održava u sudu u Celju, odbrana će iznijeti završne riječi, odbacujući sve optužbe. Kastelićev branilac Gorazd Fišer prvobitno je rekao da očekuje povlačenje optužnice, jer tužilaštvo ni na koji način nije dokazalo radnje optuženog.
“Cijeli proces je išao otprilike na isti način kao i slučaj Patria, pa su i očekivanja otprilike slična”, rekao je Janša okupljenim novinarima prije današnjeg ročišta. Sa sobom je donio i kućni broj sa imanja Tondera, imanja koje je navodno u to vrijeme prodato. "Sada se već 15, 20 godina priča samo o nekim bezvrijednim parcelama, dok se prikazuju ruševine koje su kasnije nastale. To pomaže tužilaštvu da stvori utisak da je to bio bezvrijedan posao", rekao je on.
Nešto prije podneva pred zgradom celjskog suda ponovo su se počele okupljati pristalice Janeza Janše, glasno optužujući državu za neostvarivanje pravde.
Janša je suđenje već nazvao "sudskom farsom" kada je nekoliko internet portala prošlog vikenda objavilo anonimno pismo o situaciji u celjskom sudu, u kojem se navodno govori da je presuda optuženima u slučaju Trenta već napisana. Prema anonimnom pismu, Janši prijeti zatvorska kazna.
Iz suda u Celju su objasnili da iz suda nije procurila nikakva dokumentacija, te da je navodni nacrt presude, po njihovom mišljenju, čist falsifikat. U vezi s anonimnim pismom, u kojem se, između ostalog, navode suci i tužioci u slučaju Trenta, te čelnici u celjskom sudu i navodne veze između predstavnika pravosuđa i najviših političkih ličnosti, sud u Celju ne isključuje mogućnost postupanja. Naveli su da će zaposlenici koji se pominju imenom i prezimenom u našem sudu i Višem sudu u Celju eventualno odgovoriti na sadržaj anonimnog pisma podnošenjem krivične prijave ili na drugi odgovarajući način.
Specijalizovano državno tužilaštvo u slučaju Trenta tereti bivšeg direktora Imosa Branka Kastelica za krivično djelo zloupotrebe položaja na štetu kompanije, a bivšeg direktora Eurogradena Klemena Gantara i predsjednika SDS-a Janeza Janšu za pomaganje u navedenom djelu. Janša je 2005. godine od Imosa kupio stan u Ljubljani, koji je finansirao ponudivši mu jednosoban stan, a drugu ratu mu je ta kompanija navodno dala fiktivnim poslom sa više od 15.000 kvadrata zemlje i oronulom farmom u Trenti, za koju tužilaštvo smatra da je znatno preplatio.
Ako bude osuđen, to ga neće spriječiti da učestvuje na narednim općim izborima.
Slovenci bi na birališta trebali izaći 2027. godine.