ZA BRITANSKI BBC

Joe Biden dao prvi intervju nakon odlaska iz Bijele kuće: Optužio Trumpa za popuštanje Putinu

Joe Biden

Bivši američki predsjednik Joe Biden je za britanski BBC dao prvi veći intervju nakon što je u januaru ove godine napustio Bijelu kuću, a u njemu je govorio o mnogim temama.

Na samom početku, Biden je komentarisao prvi dio mandata Donalda Trumpa, njegovog nasljednika, s posebnim akcentom na raspravu koju su on i potpredsjednik JD Vance imali s predsjednikom Ukrajine Volodimirom Zelenskim.

"To sam doživio kao ispod časti Amerike, način na koji se to odigralo. I sad kako pričamo o tome – 'to je Američki zaliv', 'možda ćemo morati vratiti Panamu', 'možda treba da kupimo Grenland', 'možda bi Kanada trebala postati 51. savezna država'. Šta se, dođavola, dešava ovdje?", rekao je Biden.

Pored toga, Biden se pitao "koji predsjednik ikada tako govori."

"To nismo mi. Mi smo za slobodu, demokratiju, priliku - a ne za otimanje", rekao je bivši predsjednik SAD-a.

Biden je upitan i za budućnost NATO-a, imajući u vidu da je Trump više puta kritikovao američke saveznice u ovom paktu. Specifično, Biden je komentarisao mogućnost raspada NATO-a.

"Mislim da bi to promijenilo modernu historiju svijeta ako se dogodi. Mi smo jedina nacija koja ima kapacitet da okupi ljude, da vodi svijet. U suprotnom, imat ćete Kinu i bivši Sovjetski Savez, Rusiju, kako preuzimaju vodeću ulogu", rekao je.

Biden je "svetom obavezom" nazvao dužnost članica NATO-a da "brane svaki centimetar NATO teritorije punom snagom svoje zajedničke moći."

"Bojim se da će naši saveznici širom svijeta početi sumnjati da ćemo ostati tamo gdje smo bili posljednjih 80 godina", kaže Biden.

Komentarisao je i činjenicu da je ovaj pakt postao snažniji za dvije članice, Finsku i Švedsku, tokom svog prvog mandata.

"Sve smo to postigli - i onda imamo čovjeka koji želi od svega odustati. Zabrinut sam da će Evropa izgubiti povjerenje u američku pouzdanost i američko vodstvo u svijetu - ne samo kad je riječ o NATO-u, već i o drugim važnim pitanjima", rekao je bivši američki lider.

Naravno, tema je bila i činjenica da se Biden povukao iz predsjedničke utrke 2024. godine, te svoje mjesto ustupio Kamali Harris, svojoj potpredsjednici, koja je izgubila od Trumpa.

"Povukli smo se u trenutku kada smo imali dobrog kandidata, imala je potpunu podršku u svakom smislu. Ono što smo sebi zadali da uradimo, niko nije vjerovao da možemo. A postali smo toliko uspješni u našoj agendi da je bilo teško reći da ću sada stati. Bila je to teška odluka", rekao je Biden.

Po prvi put je, javno, rekao da ne žali za ovom odlukom, mada je ponovo insistirao da je bila "jako teška."

Poseban fokus tokom ovog intervjua Biden je stavio na borbi za demokratiju širom svijeta.

"Živimo u vremenu kada je demokratija više ugrožena širom svijeta nego u bilo kojem trenutku nakon Drugog svjetskog rata. Pogledajte koliko evropskih lidera i zemalja se pita: Pa šta sad? Koji je najbolji pravac za mene? Mogu li se osloniti na SAD? Hoće li biti tu?", pitao se Biden u razgovoru za BBC.

Rekao je i da se "demokratija povlači umjesto da se širi", te da se "svaka generacija mora boriti za nju."

Što se tiče situacije u SAD-u, Biden je rekao da je "manje zabrinut" jer "Republikanska stranka počinje da shvata ko je zapravo Trump."

Tema intervjua bila je i odnos SAD-a prema Ukrajini, odnosno zaokret politike prema ruskoj agresiji na ovu zemlju.

"To je savremena verzija popuštanja“, kaže Biden o Trumpovom pristupu, uporedivši ga s periodom prije Drugog svjetskog rata i odnosa prema lideru nacističke Njemačke Adolfu Hitleru.

Putin, kaže Biden, vidi Ukrajinu kao "dio Majke Rusije."

"Vjeruje da ima historijsko pravo na Ukrajinu. Ne može podnijeti činjenicu da je Sovjetski Savez propao. A svako ko misli da će se on zaustaviti je jednostavno – naivan", rekao je.

Poručio je i da "postoji strah da će Trumpov primjer potaknuti neke evropske zemlje da krenu u popuštanje Putinu."

Što se tiče kritika na njegov odnos prema Ukrajini, odnosno kritiku da je "Ukrajini dao dovoljno da se održi, ali ne i da izbaci Rusiju sa svoje teritorije", Biden se nije složio.

"Dali smo Ukrajini sve što im je bilo potrebno za njihovu nezavisnost. I bili smo spremni odgovoriti još odlučnije ako Putin ponovo krene", tvrdi on.

Kaže da je želio izbjeći mogućnost "Trećeg svjetskog rata s nuklearnim silama", dodajući da su to "uspjeli izbjeći."

"Šta bi Putin uradio ako bi mu stvari postale stvarno teške? Prijetio bi upotrebom taktičkog nuklearnog oružja. Ovo nije igra niti rulet", rekao je Biden.