OD NADE DO FARSE

Kad trotoar postane bojište: Lokalni moćnici kao grobari državnih interesa

Politicari bih 810x810

U političkom igrokazu Bosne i Hercegovine, gdje se granice između državnog interesa i lične koristi sve češće zamagljuju, lokalni politički obračuni postaju prava bojišta.

A ono što bi trebalo biti temelj za izgradnju države – lokalna samouprava – sve češće služi kao arena za obračune tender-lordova, političkih diletanata i samoprozvanih lokalnih moćnika.

Primjeri poput općinskih vijeća Novog Grada i Hadžića jasno pokazuju kako partikularni interesi pojedinaca ne samo da uništavaju lokalne zajednice, već direktno podrivaju državotvorne projekte. Kada je prije izbora 2024. godine najavljen politički dogovor nazvan “Sarajevski odgovor”, mnogi su povjerovali da će ta inicijativa donijeti novu energiju na političkoj sceni. Međutim, šta smo dobili? Povratak na stare, iscrpljujuće prakse, gdje su interesni lobiji nadvladali svaku ideju zajedničkog dobra. Ove dvije općine su posebno indikativne, jer se stranke koje su se zaklinjale na zajednički rad za dobrobit države sada međusobno sapliću. One su postale ogledalo šireg problema – ne postoji kapacitet za prevazilaženje ličnih interesa zarad većeg cilja.

Sarajevski odgovor: Od nade do farse

Ko je prije samo nekoliko mjeseci mogao zamisliti da će dogovor koji su kreirali SDA, Stranka za BiH i Demokratska fronta završiti u blatu lokalnih prepirki? Umjesto da gradimo kuću, kako su to simbolično nazvali lideri ovog bloka, svjedočimo urušavanju temelja. Lokalni lideri, koji bi trebali biti prva linija odbrane državnog interesa, pretvorili su se u karikature političkog djelovanja, opsjednute tenderima, projektima i sitnim dogovorima.

Posebno su indikativni primjeri iz Novog Grada i Hadžića, gdje se stranke koje su se zaklinjale na zajednički rad za dobrobit države sada međusobno sapliću. Ove općine su postale ogledalo šireg problema – ne postoji kapacitet za prevazilaženje ličnih interesa zarad većeg cilja. I dok se vijeća ovih općina prepiru, građani gube povjerenje u bilo kakvu ideju promjene.

Država na koljenima zbog lokalnih moćnika

Problem je daleko dublji od same političke nesloge. Ovo je sistemska bolest koja proždire svaku šansu za stvarni napredak Bosne i Hercegovine. Tender-efendije i tender-meraklije, kako ih naziva narod, postali su endemski problem našeg političkog sistema. Oni su moderni grobari državnog interesa, ljudi čije djelovanje naizgled počinje na lokalnom nivou, ali završava u parlamentima gdje se donose ključne odluke.

Da stvar bude gora, lideri poput Bakira Izetbegovića, Semira Efendića i Željka Komšića često ostavljaju dojam da nemaju ni volje ni strategije za rješavanje ovih problema. Njihovo povremeno prozivanje lokalnih moćnika nije ništa drugo do prazna retorika, koja se raspadne pred prvim ozbiljnijim izazovom.

Ako lideri stranaka koje se kite probosanskim idejama misle ozbiljno, vrijeme je da prestanu glumiti vatrogasce koji dolaze gasiti požar tek kad izbije. Potrebna je strategija koja će kontrolirati partikularne interese i neutralisati uticaj lokalnih moćnika. Način na koji se država brani od agresije mora se preslikati na političko polje – bez prostora za greške i izdajnike u vlastitim redovima.

Ako se ovo ne shvati na vrijeme, svaka priča o patriotizmu, državotvornosti i napretku ostat će samo mrtvo slovo na papiru. Država nije samo diplomatski teren, već i tamo gdje se rješavaju kanalizacijski sistemi, obnavljaju škole i grade putevi. Ko ne shvati da je to suština državotvornosti, nema šta tražiti u politici.

Posljednja šansa za opstanak

Bosna i Hercegovina danas stoji pred ključnim pitanjem: hoće li lideri poput Izetbegovića, Efendića i Komšića shvatiti da njihova odgovornost prema državi nadilazi granice općinskih vijeća? Hoće li imati hrabrosti i vizije da odbrane ono što su obećali građanima? Ili će se, poput mnogih prije njih, izgubiti u vrtlogu lokalnih prepirki i interesa?

Jer, kako kaže narodna izreka: "Ko padne na trotoaru, izdat će i u parlamentu." A izdaja na tom nivou nije samo politički neuspjeh, već direktna prijetnja opstanku države. Lideri koji to ne razumiju, bolje da se povuku sada, prije nego što učine još veću štetu.

Bosna i Hercegovina nema više vremena za njihove greške!