
Stručnjaci upozoravaju da bi preklapanje remonta velikih kapaciteta moglo destabilizirati energetski sektor Republike Srpske...
Bosnu i Hercegovinu čeka izazovan period u energetskom sektoru, s obzirom na to da će se remonti dvije ključne termoelektrane – Rudnika i termoelektrane Gacko te Rudnika i termoelektrane Ugljevik – poklopiti. Ove termoelektrane zajedno proizvode oko 65 odsto ukupne električne energije u Republici Srpskoj, a njihov zajednički remont stvara prijetnju nestabilnosti i mogućnosti većeg uvoza električne energije, koji će biti znatno skuplji na inostranom tržištu.
Rudnik i termoelektrana Ugljevik započela je remont 21. aprila, koji će trajati do 5. juna, dok kapitalni remont u RiTE Gacko počinje 24. maja i trajaće do 2. avgusta. Preklapanje ovih remonta za 13 dana stvara mogućnost ozbiljnih problema u opskrbi električnom energijom, a iznos potrebnog uvoza postaje sve veći.
Damir Miljević, član Upravnog odbora Centra za održivu energetsku tranziciju (RESET) i stručnjak za energetiku, izjavio je kako je obično praksa izbjegavati preklapanje remonta velikih kapaciteta kako bi se osigurala stabilna opskrba energijom. On smatra da će u ovom slučaju, zbog dugotrajnog preklapanja, proizvodnja iz hidroelektrana biti nedovoljna da pokrije gubitke. "Opcije su ili uvoz ili kupovina od Termoelektrane Stanari, ali nisam siguran je li to moguće. Tu cijenu će neko morati da plati, a to su potrošači električne energije," dodao je Miljević, naglašavajući kako će "Elektroprivreda RS" teško podnijeti ovu situaciju, a trošak će na kraju snositi građani ili preduzeća.
Ekonomista Milenko Stanić upozorio je na loše stanje u elektroenergetskom sektoru, ističući da se Bosna i Hercegovina, koja je nekada bila najveći izvoznik električne energije, sada približava statusu najvećeg uvoznika. "Uvoz električne energije se približava uvozu nafte i naftnih derivata, čije izvore i potencijale uopšte nemamo. Ovo pokazuje podatke lošeg stanja u elektroenergetskom sektoru," rekao je Stanić, ističući da bi povećan uvoz imao značajan utjecaj na konkurentnost izvoza i negativno uticao na cijene za krajnje potrošače.
Generalni direktor "Elektroprivrede Republike Srpske" Luka Petrović ranije je upozorio da će ova i sljedeća godina biti izuzetno teške za preduzeće, te da će od racionalizacije troškova zavisiti da li će i u kojem obimu doći do poskupljenja struje. Međutim, predsjednik Vlade Republike Srpske, Radovan Višković, izjavio je u martu da do kraja godine neće biti povećanja cijena struje, naglašavajući da, uprkos ranijem poskupljenju od 7-8%, Bosna i Hercegovina i dalje ima najjeftiniju struju za domaćinstva u regionu.
Finansijski izvještaj RiTE Gacko za prvi kvartal ove godine pokazuje dobit od oko 1,5 miliona KM, što je bolje u odnosu na isti period prošle godine. S druge strane, RiTE Ugljevik je u istom periodu pretrpio gubitak od 5,3 miliona KM, što je značajan pad u odnosu na prošlu godinu, kada je ostvario dobit od 3,6 miliona KM.
Ovi izazovi u elektroenergetskom sektoru postavljaju pred vlasti ozbiljan zadatak u pogledu stabilizacije tržišta električne energije i zaštite potrošača od daljnjih poskupljenja.