NEDJELJA JE KLJUČNA ZA TURIZAM

Kako iz udruženja potrošača gledaju na novi zakon?

Turisti bih FENA

Novi Zakon o unutrašnjoj trgovini, koji je nedavno usvojen od strane Doma naroda Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine, donosi niz odredbi koje su značajne za regulaciju tržišta i zaštitu potrošača.

Dok je tema neradne nedjelje istaknuta u javnosti, ona predstavlja samo jedan od mnogih aspekata ovog zakona. U okviru ovog zakona, predviđeno je uvođenje neradne nedjelje za radnike u trgovini na cijelom području Federacije BiH, što ima za cilj omogućiti radnicima odmor i bolju ravnotežu između poslovnog i privatnog života.

Međutim, u posljednjem trenutku je dodan amandman koji omogućava lokalnim vlastima, odnosno općinama i gradovima, da zatraže izuzeće od primjene članova zakona koji se odnose na neradnu nedjelju. Ova promjena daje lokalnim vlastima veću fleksibilnost u odlučivanju o radu trgovina nedjeljom, uzimajući u obzir specifične potrebe svojih zajednica.

Iako će većina trgovina biti zatvorena nedjeljom, neke djelatnosti neće biti obuhvaćene ovim zakonom. Pekare, benzinske pumpe i cvjećare, na primjer, nastavit će s radom, što će omogućiti potrošačima da i dalje imaju pristup osnovnim potrebama. Važno je napomenuti da će inspekcija imati ključnu ulogu u regulaciji ovih prodajnih mjesta kako bi se spriječilo da se benzinske pumpe pretvore u prodavnice svakodnevne potrošnje, što bi moglo ugroziti samu svrhu neradne nedjelje.

Pitanje kako će potrošači reagovati na ovu novu regulativu postaje posebno zanimljivo, s obzirom na primjere iz susjedne Hrvatske, gdje su građani nedjeljom često posjećivali benzinske pumpe u potrazi za osnovnim namirnicama. Ovaj fenomen ukazuje na to da bi se potrošačke navike mogle promijeniti, posebno u zajednicama gdje su dostupne alternative ograničene. U tom kontekstu, naglašeno je da postoji potreba za jasnim pravilima o tome što benzinske pumpe smiju prodavati, kako bi se očuvala njihova uloga.

Jedna od ključnih prednosti novog zakona je mogućnost izuzeća koja se može zatražiti od strane općina i gradova. Ova opcija se smatra posebno važnom za turističke regije, gdje bi osiguranje dostupnosti proizvoda i usluga tokom nedjelje moglo značajno uticati na turizam i ekonomiju. Očekuje se da će oni koji žele raditi imati priliku to učiniti, dok će sindikati i poslodavci biti u mogućnosti dogovoriti se o uvjetima rada. To može uključivati i posebne aranžmane za radnike koji smatraju da im je nedjelja ključna za ostvarivanje dodatnog prihoda.

Osim toga, zakon sadrži brojne izuzetke koji se odnose na različite djelatnosti. Na primjer, cvjećare i druge specijalizirane prodavnice koje nude usluge koje su potrebne zajednici moći će raditi. Ova fleksibilnost u primjeni zakona omogućit će trgovcima da se prilagode potrebama svojih kupaca, dok istovremeno zadržavaju prava radnika na slobodan dan.

U konačnici, Zakon o unutrašnjoj trgovini predstavlja pokušaj usklađivanja interesa radnika, poslodavaca i potrošača. Uzimajući u obzir složenost situacije na tržištu, ovaj zakon nudi mogućnosti za prilagodbu i daljnje pregovore između različitih aktera, dok istovremeno pokušava osigurati osnovna prava radnika i zaštitu potrošača. Također, bit će od suštinske važnosti pratiti kako će se zakon implementirati u praksi i kakve će efekte imati na radnu snagu, potrošače i ekonomiju kao cjelinu.