
Bivši predsjednik Sirije Bashar al-Assad navodno je osigurao vlastiti izlaz iz političke i vojne krize u zemlji tako što je Izraelu dostavio detaljne koordinate ključnih vojnih ciljeva u Siriji.
Ovu tvrdnju iznio je Abdulkadir Selvi, poznati politički komentator turskog lista Hurriyet, pozivajući se na "pouzdane izvore".
Navodna saradnja Assada s Izraelom
Prema riječima Selvija, Assad je prije napuštanja zemlje izraelskim vlastima predao precizne informacije o lokacijama skladišta oružja, raketnih sistema i borbenih aviona sirijske vojske. Ovaj potez, prema tvrdnjama, predstavljao je garanciju da Izrael neće direktno ugroziti njegovu sigurnost tokom bijega.
Selvi ističe kako se ove tvrdnje podudaraju s nizom preciznih izraelskih zračnih napada na ključne vojne ciljeve u Siriji, izvedenih u posljednjim danima Assadove vladavine. “Ove informacije, s obzirom na njihov ishod, ne djeluju kao plod puke mašte,” rekao je Selvi, aludirajući na izraelske operacije koje su uništile strateške tačke sirijske vojne infrastrukture.
Assadova ostavka i bijeg iz Sirije dolaze nakon intenzivnog vojnog pritiska opozicionih snaga. Krajem novembra, naoružane opozicione grupe pokrenule su opsežnu ofanzivu protiv snaga lojalnih režimu. Do početka decembra, opozicija je probila linije obrane sirijske vojske i 8. decembra ušla u Damask. Ovo je označilo ključni preokret u građanskom ratu, primoravši Assada na povlačenje iz glavnog grada i, na kraju, ostavku na predsjedničku funkciju.
Prema izvorima bliskim opoziciji, Assad je napustio zemlju pod strogim mjerama sigurnosti, ali detalji o njegovoj trenutnoj lokaciji ostaju nepoznati.
Nakon Assadovog odlaska, Mohammed al-Bashir, vođa Sirijske vlade spasa sa sjedištem u provinciji Idlib, imenovan je za šefa privremene vlade Sirije. Ovo imenovanje predstavlja pokušaj opozicije da stabilizira situaciju u zemlji i otvori put ka tranziciji vlasti. Prema najavama, privremena vlada će djelovati do 1. marta 2025. godine, kada bi trebali biti organizirani izbori za novo rukovodstvo.
Izraelska uloga u Assadovom odlasku
Selvi je u svom tekstu nagovijestio da postoje dodatni detalji o ulozi Izraela u Assadovom povlačenju, koje će, kako tvrdi, otkriti u bliskoj budućnosti. Ova tvrdnja otvara prostor za spekulacije o kompleksnim geopolitičkim intrigama koje su dovele do kraja Assadove vladavine.
Dok neki analitičari ove informacije vide kao još jedan pokazatelj duboke povezanosti regionalnih aktera u sirijskom sukobu, drugi ih doživljavaju kao potencijalno opasan presedan u kojem lideri, pod pritiskom, ugrožavaju suverenitet vlastite zemlje kako bi osigurali vlastiti opstanak.
Nepoznate posljedice
Assadov navodni dogovor s Izraelom, ako se potvrdi, mogao bi dodatno podijeliti sirijsko društvo i međunarodnu zajednicu. S jedne strane, Izrael bi mogao biti kritiziran zbog iskorištavanja situacije u Siriji, dok bi Assad mogao biti osuđen kao izdajnik nacionalnih interesa.
Ovaj događaj također baca novo svjetlo na ulogu vanjskih aktera u sirijskom građanskom ratu, koji je već deceniju epicentar složenih geopolitičkih sukoba. U konačnici, dok Sirija ulazi u novu fazu političke tranzicije, Assadova ostavština i kontroverze oko njegovog odlaska ostaju duboko ukorijenjene u historiji zemlje.