DIPLOMATSKA POLITIKA KONAKOVIĆA: PASOŠI ZA "POSEBNE" GRAĐANE

Kako je bivši svjetski prvak Adnan Ćatić s kriminalnim dosjeom postao diplomatski predstavnik BiH?

Adnan Catic Elmedin Konakovic

Bivši svjetski prvak bokser Adnan Ćatić, poznatiji kao Felix Sturm, dobio je diplomatski pasoš Bosne i Hercegovine, a ovo je samo jedno od nekoliko desetina izdanih u mandatu ministra vanjskih poslova BiH Elmedina Konakovića.

U januaru ove godine, Konaković je izjavio da je tokom svog mandata dodijelio ukupno 56 diplomatskih pasoša, a broj će, kako je naglasio, rasti. Jučer su diplomatske pasoše primili istaknuti bh. naučni radnici, istraživači i privrednici.

Izdavanje diplomatskog pasoša predstavlja diskreciono pravo ministra, no postavlja se pitanje koliko je opravdano dati ovaj privilegij osobi koja ima pravne probleme u drugim državama i koja je već bila osuđena. Adnan Ćatić, bivši svjetski prvak, dobio je pasoš usprkos tome što je 2020. godine osuđen na tri godine zatvora u Njemačkoj zbog utaje poreza u iznosu od milion eura, počinjenih između 2008. i 2010. godine, te 2013. godine. Pored toga, suočava se s optužbama za doping i prevare u humanitarnom projektu u Njemačkoj.

Iako je najveće uspjehe ostvario kao njemački državljanin, Ćatić je poznat po tome što je pobjede slavio uz zastavu BiH, što možda objašnjava razlog za dodjelu diplomatskog pasoša. Međutim, pitanje ostaje – zašto je netko s problemima sa zakonom dobio ovu povlasticu?

Ova tema postaje sve više predmetom interesa, a zastupnici iz Stranke demokratske akcije (SDA) u Predstavničkom domu Parlamenta BiH uputili su nekoliko pitanja ministru Konakoviću u vezi s izdavanjem diplomatskih pasoša. Između ostalog, traže odgovore na broj izdanih pasoša, kriterije i osnovu na kojoj su dodijeljeni, te povezanost korisnika pasoša s funkcijama u vlasti. Postavlja se i pitanje da li među onima koji su dobili diplomatske pasoše ima privrednika koji su financirali političku stranku NiP. Zastupnici smatraju da bi Konaković trebao javno objaviti imena svih osoba koje su dobile diplomatski pasoš, jer se takvi ljudi smatraju od posebnog značaja za BiH, te da bi u suprotnom mogla postojati sumnja u zloupotrebu ovog prava u stranačke i lične svrhe.