CRVENA POTJERNICA NE VAŽI U BIH

Kako je država postala raj za kriminalce i bjegunce iz regiona

Interpol

Bosna i Hercegovina, zemlja koja se godinama bori s korupcijom, pravosudnim skandalima i nesposobnim sigurnosnim strukturama, u međuvremenu je postala sigurno utočište za bjegunce od pravde iz cijelog regiona.

Dok obični građani za saobraćajni prekršaj dobijaju drakonske kazne, kriminalci s međunarodnih potjernica slobodno šetaju ulicama Sarajeva, Banja Luke i Mostara, bez straha da će završiti iza rešetaka.

Nije tajna da su se u BiH godinama skrivali članovi ozloglašenih mafijaških klanova, trgovci drogom, bjegunci od poreskih utaja, pa čak i osuđeni ratni zločinci. Zahvaljujući haosu u pravosudnom sistemu, rupama u zakonima i političkoj trgovini na najvišem nivou, mnogi su pronašli savršeno skrovište u državi koja je, paradoksalno, sama žrtva kriminalnih aktivnosti i korupcije.

Crvene potjernice skupljaju prašinu, a bjegunci ispijaju kafe po Sarajevu

Dok u ozbiljnim državama Interpolove crvene potjernice znače brzu i efikasnu akciju hapšenja i izručenja, u BiH su one često samo mrtvo slovo na papiru. Primjera je mnogo. Na ulicama Sarajeva, Banja Luke i drugih gradova viđeni su pojedinci za kojima su raspisane međunarodne potjernice, ali ih lokalna policija jednostavno "ne primjećuje".

Jedan od glavnih razloga leži u činjenici da BiH ne izručuje svoje državljane drugim zemljama. Ova rupa u zakonu omogućila je desetinama bjegunaca da dobiju bosanskohercegovačko državljanstvo i tako izbjegnu izručenje matičnim državama. Dovoljno je posjedovati bosanski pasoš – legalno ili falsifikovano – i međunarodna potjernica gubi svaki značaj.

Mafijaši s dvojnim državljanstvom – zakon je za sirotinju

Dvojno državljanstvo postalo je zlatna karta za kriminalce koji žele da se sakriju od pravosuđa. Mnogi su zahvaljujući vezama u političkim i pravosudnim krugovima uspjeli ekspresno dobiti bosanskohercegovačko državljanstvo, iako bi u normalnim okolnostima morali proći duge i rigorozne procedure.

Državljanstva se kupuju kao na pijaci. Ako imate dovoljno novca i dobre veze, nije problem dobiti bosanskohercegovačke papire i tako steći imunitet od izručenja. Oni koji su u bijegu iz Srbije, Hrvatske, Crne Gore ili čak zapadnoevropskih zemalja, vrlo brzo postaju “ugledni građani” BiH, dok se obični ljudi muče s birokratskim procedurama i čekaju godinama da dobiju osnovne dokumente.

BiH kao sigurna kuća za kriminalce – slučaj ili plan?

Postavlja se pitanje – da li je ovo haotično stanje rezultat nesposobnosti ili namjerne politike? U ovakvom sistemu najviše profitiraju kriminalci, ali i korumpirani političari i pravosudni službenici koji im omogućavaju da ostanu na slobodi. Oni nisu samo pasivni posmatrači, već aktivni učesnici u zataškavanju slučajeva, uništavanju dokaza i opstrukciji pravde.

Umjesto da bude država koja se odlučno obračunava s kriminalom, BiH je postala centar za zaštitu i rehabilitaciju bjegunaca. Ovdje dolaze da sakriju tragove, promijene identitet, opere novac i pripreme novi bijeg – dok istovremeno institucije koje bi ih trebale goniti okreću glavu na drugu stranu.

Ko je sljedeći na spisku bjegunaca koji će pronaći dom u BiH?

Ako ovakva praksa ne bude zaustavljena, BiH će postati još privlačnija destinacija za međunarodne bjegunce i kriminalce. Kriminogene strukture već godinama koriste naše slabosti – od korumpiranog pravosuđa do loše granične kontrole – a ako se ništa ne promijeni, država će se potpuno pretvoriti u neformalni azil za one koji bježe od zakona.

U zemlji u kojoj obični građani strepe od birokratskih zavrzlama i stroge primjene zakona na banalnim primjerima, kriminalci su zaštićeni kao rijetka vrsta. Pravo pitanje glasi – hoće li se BiH konačno probuditi i razbiti ovu kriminalnu mrežu, ili ćemo i dalje biti poznati kao posljednja sigurna luka za mafijaše s potjernicama?