Općinska organizacija Narod i Pravda Centar oglasila se u vezi sa inicijativom za pokretanje postupka opoziva općinskog načelnika Srđana Mandića.
Njihovo saopćenje prenosimo u cijelosti:
- Umjesto što nas načelnik Mandić naziva „interesnom grupom“ okupljenom oko vijećnika Naroda i Pravde, zanemarujući da je izgubio povjerenje većine u Općinskom vijeću, i to najvećim dijelom onih ljudi koji su ga zdušno podržali u kampanji 2020. godine;
Umjesto što nas nespretno pokušava prikazati kao „genetski mutirane“ bivše članove i satelite SDA, iako ta stranka u OV Centar skoro da više i ne postoji;
Umjesto što ponižava općinsku većinu koja mu je izglasala opoziv riječima da je „kupljena u Asimovom maniru“, valjda iz ljutnje što njihove ruke nije mogao zavrnuti tražeći preispitivanje opoziva (ne može se sve kupiti i nisu svi na prodaju);
Umjesto što demonstrira uvrijeđenost riječima da ga „nazivaju pijanicom, neradnikom i optužuju za nesaradnju s Općinskim vijećem“, ponešto izmišljajući (niko nije rekao da je „pijanica“ već da je neprimjereno u civiliziranom svijetu biti pripit i čuti se na alkohol na službenim sastancima) i pokušavajući relativizirati svoj nerad (onaj ko ne radi i ne dolazi redovno na posao jeste neradnik, nerealno je očekivati da ga neko nazove radnikom) i nesaradnju s Vijećem (ne samo da nije sarađivao već je vijećnike i brutalno vrijeđao – „Budi miran!“, „Dosadan si!“ i sl.);
Umjesto što iskrivljuje činjenice i spinuje da nije želio pristati na ispunjavanje „njihovih želja i inicijativa“ i da nije „popustio pod njihovim pritiscima“, zanemarujući činjenicu da je riječ o željama i inicijativama građana koji su birali načelnika, a koje su vijećnici upućivali prema njemu jer je on odgovoran za izvršavanje budžeta i realizaciju projekata;
Umjesto što izmišlja da je neko od onih koji su mu izglasali opoziv tražio da se „pojedinim investitorima protivzakonito izdaju urbanističke i upotrebne dozvole“, bježeći od odgovora na više naših javnih prozivki da konačno kaže o kome je i o čemu je tačno riječ pa da možemo nastaviti diskusiju o tome … i tako dalje (o čemu ćemo svakako dosta govoriti narednih sedmica).
Za početak treba odgovoriti na jedno jednostavno pitanje:
Načelniče Mandiću, kako ste uspjeli da od 38 predizbornih obećanja ispunite samo jedno?!
Vi govorite o tome da neko hoće „oteti vlast, preuzeti opštinu i raskrčmiti budžet“, (a ne želite javnosti jednostavno predočiti ugovore o projektima za koje smo vas pitali, ali o tome ćemo također naknadno), a zaboravljate da ste na kraju treće godine mandata! Govorite neshvatljivo o nekom „poluvremenu“, a već ulazimo u „zadnju četvrtinu“ mandata, još malo pa smo u „sudijskom vremenu“. Ne zaboravite da su ovaj put sudije građani koji su vam ukazali povjerenje, a Vi ga niste opravdali.
Evo, ispod su predizborna obećanja Trojke i njenog (tada i našeg) kandidata za načelnika Srđana Mandića na lokalnim izborima 2020. godine.
Obećanja za općinu Centar:
Pretvaranje Radićeve ulice u multi-funkcionalnu pješačku zonu
Produžiti i rekonstruisati šetalište Maka Dizdara do granice sa općinom Novo Sarajevo
Izgraditi bazen za opštini Centar
Adaptirati odmaralište Zelenika i staviti ga na cjelogodišnje raspolaganje za škole u prirodi, penzionerima, borcima, građanima slabijeg imovinskog stanja ili ga prodati
Unaprijediti park Betanija u moderno okupljalište mladih i porodica s djecom kroz rekreativno-sportske sadržaje i školu u prirodi (nešto je započeto)
Rješavanje dugotrajnog problema javnog gradskog prevoza, a posebno učenika do OŠ Nafija Sarajlić
U skladu sa ovlastima intenzivirati projekt izgradnje podzemne garaže kod Narodnog pozorišta
Izmještanje autobuske okretnice iz ulice Sutjeska
Uspostava naplate ulaska automobila u općinu
Uspostava obaveznog energetskog certificiranja kod prometa nekretnina
Poticaji za izgradnju pasivnih kuća
Uvesti dane bez vozila u Titovoj ulici
Izrada projekta i izgradnja centra za zbrinjavanje, liječenje, obuku i udomljavanje napuštenih životinja 14. Stadion Koševo – ispunjavanje uslova za igranje međunarodnih utakmcica (UEFA 4. kategorija) i povratak reprezentacije na Koševo – ovo realizovati kroz koncesioni ugovor sa FK Sarajevo
Izgradnja i razvoj sportsko-rekreativnog centra na Baricama
Uspostava programa civilne policije (policija u odorama) u saradnji sa kantonalnom upravom policije
Poticaj za trauma (psihoterapeutske) centre za pomoć ljudima u podizanju kvaliteta življenja
Pretvaranje dijela privrednog grada u Skenderiji u “studentski hub” gdje bi studenti učili, sarađivali, pisali projekte, radove i obavljali instrukcije
Proširenje ulice Vrbanja u puni profil za četiri trake
Rekonstrukcija ulica Tepebašina, Gorica, Goruša, Himze Polovine, Safeta Pašalića, Ludviga Kube i Čobanija – (nešto urađeno)
Vodosnadbijevanje u naseljima Radava i Alapi
Kanalizacija u MZ Pionirska i Nahorevo
- Legalizacija vodovodne i kanalizacione mreže za naselja Alapi, Nahorevska i Donja Radava
Uspostavljanje i povezivanje plinske mreže za individualna domaćinstva za naselja Nahorevske ulice, Alapa i Radava
Hastahana/Park profesora doktora Nijaza Durakovića kao uređen zeleni i skate park
Izgradnja nove putne komunikacije u dužini od cca 500 m u MZ Koševo 2 u ulicama Rušida Prgude, Asafa Serdarevića i Hamida Beširevića
Rekonstrukcija i asfaltiranje ulice Porodice Foht
Rekonstrukcija i asfaltiranje centralne ulice u MZ Betanija – Šip, ulice Dejzina Bikića, Sulejmana Mulaomerovića Cara – do raskrsnice na Kobiljoj Glavi
Rekonstrukcija dijela Nahorevske ulice od Jezera do Doma za invalidna lica
Igralište na Šipu
Pokošena Općina
Čista Općina
Uspostavljanje odjela za privlačenje direktnih investicija
Besplatno korištenje neperspektivnih općinskih prostora
Uređenje teniskih terena na Koševu
Uvođenje građanskog sata
Kompletiranje mreže biciklističkih staza
Osiguranje dodatnih parking mjesta i uspostavu video nadzora
Ovo su predizborna obećanja. Ono što bi nas kao Trojku trebalo razlikovati od naših prethodnika jeste ispunjavanje predizbornih obećanja. Vi to niste učinili jer niste željeli, upozoravani ste na to mnogo puta, argumentovano i dobronamjerno, a imali ste resurse i cjelokupnu podršku.
Pored obećanja ne poštujete ni dogovor – Sarajevski dogovor, koji je Trojka (tada Četvorka) potpisala. O tome ćemo posebno diskutovati. Svoj nerad, kršenje obećanja građanima i nepoštivanje principa i dogovora Trojke pokušavate sakriti kampanjom koju ste najavili. U kojoj se već služite neistinama na koje ćemo, na svaku pojedinačno, odgovoriti. S argumentima. I tražiti odgovore na još neka pitanja, koja se neće moći prešutjeti.
Jučer ste podnijeli krivičnu prijavu protiv N.N. lica. Naše pitanje vama je koliko je do sada krivičnih prijava podneseno protiv vas lično?! - navodi se u saopćenju NiP-a.