MINSK I MOSKVA NISU DŽADA ZA EU

Kako će na Dodikove putešestvije reagovati evropski zvaničnici?

Dodik lukasenko

Posjetom Minsku i najavom susreta s Putinom Dodik je otvorio pitanje kako će na ta putovanja i poruke koje dobijamo reagovati evropski zvaničnici pred martovsku odluku o BiH...

Predsjednik bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska Milorad Dodik rekao je jučer da je imao izuzetan sastanak sa predsjednikom Bjelorusije Aleksandrom Lukašenkom u Minsku.

Dodik oduševljen sastankom sa predsjednikom Bjelorusije: Lukašenko razumije sve...

  • Zahvalio sam za podršku Republici Srpskoj. Razgovarali smo i o privrednoj saradnji i mi ćemo raznu robu, od električnih autobusa koji se ovdje proizvode do poljoprivredne mehanizacije i opreme u vrijednosti 10 miliona dolara povući u narednom vremenu, rekao je Dodik.

ODBRANA PRAVOSLAVLJA

Tokom sastanka Lukašenko je kazao da je Bjelorusija spremna da obezbijedi pomoć i podršku RS-u.

  • Treba da znate ono glavno, ako vam nešto u Bjelorusiji odgovara u pogledu tehnologije i drugih pitanja u poljoprivredi, industriji, zdravstvu, uvijek smo tu da vam pomognemo i da vas podržimo, rekao je Lukašenko.

U čast predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku crkveni hor Hrama Svih Svetih u Minsku otpjevao je pjesmu “Tamo daleko”

On je istaknuo da Bjelorusija pažljivo prati situaciju na Balkanu.

  • Znate i moj odnos sa BiH. Mi znamo da vam sada nije lako i samo snaga u ovo vrijeme nešto znači, a vaša moć, vaša hrabrost mnogo znači. Vi se čvrsto držite po pitanju odbrane pravoslavnog naroda, mi u vas imamo povjerenje i vi na nas možete da računate. Jednom riječju, došli ste kod svojih prijatelja, poručio je Lukašenko.

Dodik je iskoristio priliku da se tokom susreta požali na to kako je cijelo rukovodstvo bh. entiteta RS pod američkim i britanskim sankcijama.

  • Želim da vam kažem da mi u RS-u nismo dozvolili da BiH glasa za sankcije i naravno da nam nije bilo lako izdržati pritisak i Bruxellesa i Washingtona, ali ostali smo dosljedni. U ovom trenutku čitavo rukovodstvo RS-a ima američke i britanske sankcije, rekao je Dodik.

Podsjetimo, Dodik, koji se nalazi na listi sankcija SAD-a i Velike Britanije zbog opstrukcija Dejtonskog sporazuma i narušavanja legitimiteta i funkcionalnosti Bosne i Hercegovine, jedan je od rijetkih koji se od početka ruske invazije na Ukrajinu susreće sa ruskim i bjeloruskim zvaničnicima koji se, također, nalaze pod sankcijama SAD-a i Evropske unije zbog agresije na Ukrajinu.

Dodik se sastao i sa premijerom Bjelorusije Romanom Golovčenkom.

  • U ovim teškim vremenima imamo odličnu saradnju. Došli ste u Bjelorusiju na čelu veoma reprezentativne delegacije i to govori o vašoj velikoj zainteresovanosti za saradnju s nama, rekao je Golovčenko, dodavši da ova posjeta predstavlja novi podsticaj za razvoj odnosa.
  • Mi dobro znamo koliku pažnju vi posvećujete razvoju ekonomije RS-a. Možemo konstatovati da postižete veoma dobre rezultate uprkos kataklizmama na evropskom kontinentu. I naravno Bjelorusija kao zemlja moćne industrije spremna je da da svoj doprinos vašem razvoju, naveo je premijer Bjelorusije.

Naglasio je i da “Bjelorusija zna da joj BiH zahvaljujući RS-u nije uvela sankcije”. Dodik je rekao da mu je drago što se Bjelorusija uspješno odupire sankcijama.

  • I za nas je teška situacija, jer ne želimo da se odreknemo našeg suvereniteta i naših prava. Želja za slobodom i uređenim društvom je naša zajednička borba, naveo je Dodik.

Potom se lider SNSD-a sastao i sa predsjednikom bjeloruske Akademije nauka Vladimirom Grigorevičem Gusakovom, a tom prilikom se upisao u knjigu utisaka.

Da članstvo u EU ne vodi preko Minska i Moskve, smatra osnivač i predsjednik Evroatlantskog savjeta Srbije Dragan Šormaz.

  • Imate tačku A - Srbija i BiH i tačku B - članstvo u EU. Taj put je zamišljena linija između A i B, a trebali bismo se potruditi da ona bude što kraća - i mi u Srbiji i vi u Bosni. Preko Minska i Moskve to može biti samo mnogo duže, ako uopšte može da dođe do članstva u EU. Šta znači put ako vi nemate pristup fondovima, kaže Šormaz.

Ističe da “Milorad Dodik prati politiku Aleksandra Vučića, što je više nego jasno”.

  • Čini mi se da on čak ima neke prisnije odnose ili pokušava da ima. Ta njegova poseta nema nikakvu korist za Republiku Srpsku. Ona može imati neku korist lično za njega ili za njegovu vladu, vlast u RS-u. Ali, konkretno za građane RS-a i za BiH ne može imati nikakvu korist, može imati samo štetu i ništa drugo, podvlači Šormaz.

Koliko znam, dodaje Šormaz, “Bosna i Hercegovina je uvela Rusiji sankcije zvanično i tako se vodi ta odluka u Bruxellesu”.

  • Šta on sada priča i kako sebe pravda na taj način? Svi znamo da to nije uvođenje sankcija, kako se zamišlja ovde, nego je to usaglašavanje sa odlukama Evropske komisije. I to se donese na nivou ministarstva spoljnih poslova. On kaže jednu stvar koju u Bruxellesu gledaju potpuno drugačije. Zašto? Zbog javnosti u RS-u da bi se pravdao Lukašenku, kaže Šormaz.

Politička analitičarka Tanja Topić smatra da evropski put do Bruxellesa ne vodi preko Minska i Moskve.

  • Iz prostog razloga što vidimo da se, pogotovo Rusija, nalazi na stalnom udaru nakon invazije na Ukrajinu, na udaru sankcija EU. Isto tako, vidimo vrlo jasne i sve direktnije poruke koje nam dolaze iz EU, gdje se traži da BiH uskladi svoju spoljnu politiku, ali isto tako i primjenu sankcija prema Rusiji sa politikom Unije. Na drugoj strani dobijamo dosta kontroverzne poruke lidera SNSD-a, koji zapravo potcrtava u posljednje vrijeme put u EU, a to ne zvuči vjerodostojno, pogotovo ako ćemo te poruke vezati sa putešestvijem koje je preduzeo.

  • On u posljednje vrijeme izrazito naglašava da je RS vrlo zainteresovan i da insistira na evropskom putu BiH, a vidimo zapravo da se sastaje sa onim ljudima, državnicima koji su već godinama pod sankcijama EU. Pitanje koje je u ovom trenutku otvoreno jeste kako će na ta putovanja i poruke koje dobijamo reagovati evropski zvaničnici, posebno u svjetlu martovske odluke kada BiH treba da dobije odobrenje za početak pregovora sa EU, podvlači Topić.

Dodaje da se radi o onim liderima koji dijele apsolutno isti vrijednosni sistem, a on nije na fonu vrijednosti EU.

PREČA JE AMERIKA

  • Ono što jeste bilo važno lideru iz RS-a je da on dobije podršku za ispravnost politike koju vodi, a znamo kakva je to politika, kaže Topić.

Dodik je ranije najavio kako će se “za dva-tri dana” sastati sa Putinom (predsjednik Ruske Federacije, op. a), a planira se sastati i sa predsjednikom Tatarstana.

  • Kada se vratim, slijedi sastanak sa predsjednikom Skupštine Crne Gore, a dva dana kasnije putujem u Antaliju, gdje ću se sresti sa predsjednikom Turske Erdoganom, kao i drugim predsjednicima koji će biti prisutni na konferenciji, rekao je Dodik.

Ranije je bio dogovoren i susret sa premijerom Mađarske Viktorom Orbanom, koji je trebalo da dođe u Banju Luku. Međutim, susret je prolongiran jer je Orban dobio poziv da ide u Ameriku. Dodik je najavio da će taj sastanak biti održan u martu.