
Albanski organizovani kriminal počeo je da migrira u Ekvador 1990-ih, privučen mogućnošću udruživanja snaga sa uspješnim lokalnim kartelima i relativno slabom kontrolom granica. Albanci su donedavno mogli slobodno da ulaze u Ekvador bez vize. Ta politika je okončana kada je Ekvador uveo pooštrene vizne uslove 2020, piše magazin Americas quarterly.
Prema pisanju ovog magazina, otprilike 33 odsto kokaina zaplijenjenog u Ekvadoru 2021. bilo je namjenjeno evropskim tržištima, u poređenju sa samo devet procenata u 2019. Balkan je ključno novo središte u ovoj „unosnoj interkontinentalnoj trgovini“ (u vrijednosti od 10 milijardi dolara u 2017.), sa albanskim bandama igrajući sve istaknutiju ulogu sa obje strane ekvatora.
Sa operacijama protiv narkotika koje su zahvatile Brazil, Kolumbiju i Peru, Ekvador je postao primamljivo mjesto za strane trgovce ljudima. Korupcija olakšava kupovinu lažnih dokumenata, kao što su lične karte, pasoši i izvozne dozvole. Većina poznatih albanskih kriminalaca živi u Gvajakilu, često pod lažnim identitetom.
Balkanski mediji nisu štedili detalje o tome kako se albanski, kolumbijski, meksički, pa čak i ruski karteli bore za kontrolu nad Gvajakilom. Najmanje šest Albanaca stradalo je u „banditskim obračunima“ u posljednjoj deceniji. Neki ekvadorski obavještajni izvori sugerišu da Albanci regrutuju dominantne lokalne bande kao ‘omiljene partnere, dok drugi izvori kažu da Albanci na kraju imaju za cilj da kontrolišu cio lanac snabdjevanja.
Albanska mafija, kako se dalje navodi, pribjegava mnoštvu lukavstava u prometu droge, od korišćenja lažnih kompanija za slanje kokaina u pošiljkama banana, čaja i škampa do kloniranja carinskih pečata. Malo od ovoga bi bilo moguće bez „klimanja glavom“ od strane zvaničnika.
Ekvadorske obavještajne službe dugo su držale albansku mafiju pod nadzorom. Operacija Balkan 2014. završena je hapšenjem vođe grupe Remzija Azemija i još 11 članova bande, uključujući državljane Albanije i Ekvadora.
Ekvadorska policija i tužioci optužili su organizaciju za gomilanje kokaina u Gvajakilu namjenjenog za Evropu. Azemi je pobjegao iz pritvora mjesec dana kasnije, ponovo se pojavio u Evropi 2017. godine, a kasnije je uhapšen u Njemačkoj.
Azemi se i dalje suočava sa krivičnim prijavama u Ekvadoru, uključujući i ubistvo njegove supruge iz Ekvadora i albansko-crnogorskog bjegunca Fadila Kačanića.
Vlasti Ekvadora tek treba da objelodane svoje nalaze u slučaju ili čak da priznaju prisustvo stranih državljana koji su povezani sa „brutalnom balkanskom mafijom“.
Dva različita obavještajna izvora otišla su toliko daleko da sugerišu „dosluh na visokom nivou“ između ekvadorske policije i albanske mafije.