
Izraelsko-palestinski sukob odražava se sve više i na kanadsko društvo, gdje je doveo do porasta prosvjeda i antisemitskih incidenata, ali i do neobične situacije u svijetu surogat majčinstva.
Naime, dvije kanadske agencije za surogatstvo izvijestile su kako njihove surogat majke odbijaju raditi s izraelskim klijentima zbog etičkih i sigurnosnih zabrinutosti povezanih sa sukobom u Gazi. I dok neke odbijaju suradnju iz moralnih razloga, protiveći se izraelskoj vojnoj intervenciji, druge strahuju zbog potencijalne opasnosti za dijete rođeno u ratnoj zoni. Dodatno, neke surogat majke zabrinute su da bi se suočile s osobnim napadima ako bi se saznalo da su nosile dijete za izraelske roditelje.
Jacki Lebert, izvršna direktorica Platinum Surrogacy agencije u Ontariju, navela je da među surogatima postoje stavovi kako bi “nošenje djeteta za izraelskog klijenta bilo podržavanje genocida”. Lebert ističe da, iako podržava pravo Izraelaca na surogatstvo u Kanadi, zakon zabranjuje prisiljavanje surogata na suradnju protiv njihove volje. I u drugoj agenciji, Surrogacy in Canada, suočavaju se s odbijanjem. Voditeljica Sally Rhoads-Heinrich ističe kako surogat majke često navode etičke dvojbe i strah od slanja djeteta u ratnu zonu kao razloge odbijanja. Kaže kako “surogati izražavaju zabrinutost zbog toga što bi dijete moglo odrastati u okruženju punom nasilja, s projektilima i bombama”.
Zastupnica za plodnost Sara Cohen, koja surađuje s izraelskim klijentima, smatra da je trenutna situacija nepravedna prema Izraelcima. Ukazala je na to da se surogat majke odnose prema Izraelcima kao homogena grupa, ne uzimajući u obzir njihove individualne stavove o sukobu. Izraelci koji traže surogat majčinstvo u Kanadi uglavnom su istospolni parovi, koji se suočavaju s dodatnom diskriminacijom jer im surogatstvo dugo vremena nije bilo dopušteno u njihovoj zemlji. Cohen navodi kako je za neke surogate izraelski narod percipiran kao agresori, što doprinosi njihovom odbijanju da rade s izraelskim roditeljima.
Izolirani od svijeta
Ova situacija otvorila je rasprave na društvenim mrežama, a neki korisnici podržavaju surogate u njihovom stavu, dok ih drugi kritiziraju kao pristrane i diskriminatorne. Jedan korisnik na Instagramu izjavio je: “Tipični cionisti – misle da imaju pravo na tuđu zemlju, pa zašto ne bi imali pravo na tuđe maternice?”
Agencije napominju da je kanadski zakon o surogatstvu izrazito specifičan i predviđa samo altruistički pristup, bez plaćanja naknada, što ujedno potiče bliskije odnose između surogata i roditelja. Neki surogat majke vide novorođenu djecu i roditelje kao proširenu obitelj, što dodatno otežava emotivne i etičke dileme u ovakvim slučajevima. Jessica Langdon iz Halifaxa, koja je nedavno po drugi put rodila dijete za izraelskog klijenta, kaže da joj je visoki krvni tlak prvi put dijagnosticiran tijekom te trudnoće, što pripisuje stresu zbog ratne situacije. Premda cijeni prijateljstvo s ocem bebe, Langdon smatra da više ne bi pristala nositi dijete za izraelske roditelje sve dok traje sukob.
Za izraelske klijente, koji u Kanadi traže nadu za roditeljstvo, situacija je dodatno bolna. “Oni se osjećaju osuđeni i diskriminirani”, navodi Rhoads-Heinrich. Cohen dodaje kako je neugodno obavijestiti klijente o odbijanju, a mnogi izraelski klijenti ističu kako se osjećaju izolirano, kao da ih cijeli svijet odbacuje.