SAVJETNICI I LUKSUZNA PUTOVANJA JOŠ UVIJEK IMAJU SVOJE MJESTO U BUDŽETU

Kanton Sarajevo: Štednja na porodiljama, ali luksuzni troškovi ministara ostaju netaknuti

Porodiljske naknade porodilje

Dok se smanjuju naknade budućim majkama, savjetnici i luksuzna putovanja još uvijek imaju svoje mjesto u budžetu

Skupština Kantona Sarajevo predložila smanjenje porodiljskih naknada: Uštede na leđima najosjetljivijih?

Skupština Kantona Sarajevo uskoro će se naći pred izazovom odlučivanja o prijedlogu koji bi mogao drastično promijeniti način obračuna porodiljskih naknada. Naime, predloženo je da se naknade ubuduće računaju na osnovu minimalne plate, a ne, kao do sada, prema prosječnoj plati u Federaciji Bosne i Hercegovine. Ovaj prijedlog dolazi u trenutku kada je budžet Kantona Sarajevo suočen s manjkom od 50 miliona KM zbog smanjenja pondera i smanjenja sredstava koja su od ove godine usmjereno drugim kantonima. Iako se ovo obrazlaže nužnošću ušteda zbog financijske krize, postavlja se ključno pitanje: može li se budžetski deficit "nadoknaditi" na račun osjetljivih kategorija, poput porodilja?

Budžetski pritisci i planirane uštede

Kanton Sarajevo, kao i mnoge druge jedinice u BiH, suočava se s ozbiljnim fiskalnim izazovima. Ove godine budžet KS ima manjak od 50 miliona KM, a smanjenje pondera koji se koristi za raspodjelu sredstava među kantonima dodatno je pogoršalo ovu situaciju. S obzirom na to, Vlada Kantona Sarajevo predložila je izmjene u zakonodavstvu, prema kojima će porodiljske naknade ubuduće biti obračunavane prema minimalnoj, a ne prosječnoj plati. Time bi se osigurala stabilnost budžeta, ali i smanjili troškovi koji bi, u suprotnom, mogli dovesti do dodatnog zaduživanja kantona.

Premijer Kantona Sarajevo, Nihad Uk, obrazložio je ovaj prijedlog, tvrdeći kako se u ovom trenutku mora donositi teške odluke zbog financijskog stanja. On napominje da se trenutno nalazimo u izazovnom periodu, s obzirom na smanjenje pondera i gubitak sredstava iz drugih kantona. Ističe i da bi rast prosječne plate u Federaciji, koji bi imao direktne posljedice na porodiljske naknade, mogao dodatno ugroziti finansijsku stabilnost i prava porodilja, zbog čega je predložena izmjena zakona.

Kritike i neslaganja u Skupštini

Iako se prijedlog obrazlaže nužnošću smanjenja deficita, on nije naišao na jednoglasnu podršku među zastupnicima u Skupštini KS. Mnoge zastupnice, posebno iz opozicijskih stranaka, snažno su se usprotivile smanjenju porodiljskih naknada. Sebija Izetbegović, zastupnica u Skupštini KS, izjavila je da ne može podržati prijedlog jer smatra da je neprihvatljivo da se štedi na leđima porodilja. Izetbegović je iznijela konkretne kritike na trošenje budžetskih sredstava na luksuzne projekte i visoke plaće ministara, dok se, s druge strane, traži štednja na najosjetljivijim društvenim kategorijama.

Njeno nezadovoljstvo nije samo u smanjenju porodiljskih naknada, već i u širem kontekstu trošenja javnih sredstava, koja se, prema njenom mišljenju, ne koriste racionalno. Navodi kao primjere luksuzna putovanja na EXPO Dubai i troškove za savjetničke usluge, koji se iz budžeta izdvajaju, dok se istovremeno smanjuju sredstva za porodilje, što smatra krajnje nepravednim.

S druge strane, zastupnica SDP-a Belma Kapo, koja je članica Skupštine KS, smatra da je prijedlog realan i nužan. Podsjeća na činjenicu da je prije nekoliko godina početna odluka o porodiljskim naknadama bila zasnovana na prosječnoj plati od 1.000 KM, a ta naknada tada je bila adekvatna jer je prosječna plata zaista iznosila tu vrijednost. Kapo smatra da je sadašnja situacija u skladu s realnim uvjetima te da je prijedlog o minimalnoj plati 1.000 KM opravdan, jer bi se time stvorila veća fleksibilnost za Vladu Kantona Sarajevo da, u skladu s mogućnostima budžeta, svakog narednog godina prilagodi visinu naknade.

Financijska održivost ili udar na porodice?

Prijedlog koji je pred Skupštinom izazvao veliku pažnju javnosti također pokreće važnu raspravu o tome što je održivo u finansijskom smislu, a što je moralno i socijalno opravdano. Iako je očito da se budžet Kantona Sarajevo mora prilagoditi novim financijskim realnostima, pitanje je hoće li smanjenje prava na porodiljske naknade zaista biti odgovor na fiskalne izazove. Mnogi smatraju da bi se smanjenje naknada moglo odraziti na već teško pogođene porodice, a time i na natalitet, koji je u BiH već niz godina u opadanju.

Kanton Sarajevo već nekoliko godina bilježi smanjenje sredstava zbog smanjenja pondera, što znači da je Kanton ostao bez približno 350 miliona KM, što ima direktne posljedice na njegovu fiskalnu stabilnost. Iako je vlada predložila izmjene zakona u cilju stabilizacije budžeta, pitanje je koliko će to biti održivo i socijalno prihvatljivo, posebno u trenutku kada je trošak života u porastu, a mnoge porodice se suočavaju s visokim inflacijama i povećanjem cijena osnovnih životnih namirnica.

Nejednakosti u budžetskom planiranju

U konačnici, odluka o smanjenju porodiljskih naknada koja bi trebala stupiti na snagu kroz izmjene zakona, postavlja pitanje prioriteta u javnom financiranju. Ako država uspijeva financirati luksuzne savjetničke usluge i međunarodna putovanja, može li opravdati smanjenje prava žena koje čine temelj buduće generacije? Odluka koja će biti donesena u Skupštini KS imat će dugoročne posljedice ne samo na finansijsku stabilnost, već i na socijalnu pravdu, te ravnotežu između ušteda i socijalne odgovornosti.