
Kantonalni sud u Goraždu donio je odluku koja bi mogla radikalno promijeniti način upravljanja državnim resursima u Bosni i Hercegovini.
Presuda, kojom je osporena odluka Ministarstva privrede Bosansko-podrinjskog kantona (BPK) Goražde o prenamjeni šumskog zemljišta za potrebe izgradnje pristupnog puta do deponije Trešnjica, predstavlja presedan u zaštiti državne imovine od nezakonitog otuđenja.
Pravna bitka za očuvanje državne imovine
U središtu ovog slučaja nalazi se pravni tim Udruženja Aarhus centra, koji je u ime mještana goraždanskog naselja Glamoč podnio tužbu protiv Ministarstva privrede BPK Goražde. Sporno rješenje, doneseno 27. jula 2017. godine, omogućilo je Gradu Goraždu korištenje 2.451 kvadratnog metra šumskog zemljišta u državnom vlasništvu radi uspostavljanja prava služnosti i izgradnje puta do planirane deponije. Međutim, prema presudi Kantonalnog suda, ovo rješenje je donijeto suprotno zakonu, jer su kantonalne vlasti jednostrano odlučivale o državnoj imovini bez saglasnosti nadležnih državnih institucija.
Sud: Raspolaganje državnim zemljištem bez saglasnosti BiH je nezakonito
Obrazloženje presude naglašava višestruke povrede zakona koje su počinjene prilikom donošenja sporne odluke. Tužitelji su u svom zahtjevu istakli da je Ministarstvo privrede BPK Goražde donijelo odluku suprotno Zakonu o privremenoj zabrani raspolaganja državnom imovinom, koji jasno propisuje da šumskim zemljištem može upravljati isključivo država Bosna i Hercegovina.
Kao ključni argument istaknuta je i odluka Ustavnog suda BiH, koja potvrđuje da nijedna entitetska, kantonalna ili lokalna vlast nema pravo odlučivati o prenamjeni ili davanju u zakup državne imovine bez odluke državnih institucija. Sud je zaključio da je u ovom slučaju riječ o pokušaju "tihe privatizacije" državnih resursa, kroz administrativnu prenamjenu zemljišta koja bi omogućila njegovo korištenje bez saglasnosti države.
Aarhus centar: Presuda je presedan u zaštiti javnih dobara
Iz Aarhus centra BiH poručuju da ova presuda predstavlja ključnu tačku u borbi protiv nezakonitog raspolaganja državnom imovinom, te jasnu poruku da državna dobra ne mogu biti predmet političkih ili ekonomskih manipulacija ni na jednom nivou vlasti.
"Ministarstvo je bez dozvole države, bez saglasnosti Komisije za državnu imovinu i bez odluka Vijeća ministara omogućilo promjenu namjene šumskog zemljišta, koje je javno dobro u vlasništvu svih građana BiH. Grad Goražde nije bio obavezan platiti nikakvu naknadu za dodijeljeno zemljište, čime je državi nanesena dvostruka šteta. Ova presuda jasno pokazuje da se ovakve odluke ne mogu donositi bez poštivanja državnih zakona i institucija", poručili su iz Aarhus centra.
Uticaj presude na budućnost izgradnje deponije Trešnjica
Ova odluka suda neminovno će uticati na budućnost izgradnje deponije smeća na lokalitetu Trešnjica, koja je trebala osigurati sistemsko zbrinjavanje otpada u Goraždu. Problem deponovanja otpada u ovom gradu traje decenijama, a trenutno se otpad odlaže na nelegalnoj deponiji u naselju Šišeta.
Stanovnici Glamoča, koji su pokrenuli ovu pravnu bitku, izrazili su zadovoljstvo presudom, ali i zabrinutost zbog budućnosti upravljanja otpadom u regiji.
"Godinama slušamo kako se sve radi po zakonu, a mi smo sada dokazali suprotno. Ova presuda nije samo naša pobjeda, nego pokazatelj da se brojne dozvole i odluke donose mimo struke i bez saglasnosti građana. Ne možemo dozvoliti da se otpad dovozi čak i iz Kantona Sarajevo, a da nas niko ne konsultuje. Naša zajednica nije protiv rješavanja problema otpada, ali zahtijevamo da se sve radi po zakonu i u skladu s evropskim standardima", izjavio je Edževit Hrelja, član Neformalne grupe građana naselja Glamoč.
Presuda koja mijenja pravila igre
Ova odluka Kantonalnog suda u Goraždu ne samo da zaustavlja jedan sporni slučaj prenamjene državne imovine, već postavlja pravni okvir koji će se primjenjivati na sve buduće slične slučajeve. Sudska praksa sada jasno pokazuje da se državna imovina ne može tretirati kao kantonalni ili lokalni plijen, već isključivo kao vlasništvo svih građana Bosne i Hercegovine.
Aarhus centar i mještani Glamoča poručuju da će i dalje budno pratiti sve odluke koje se tiču državne imovine i okoliša, kako bi se osiguralo da buduća rješenja budu zakonita, transparentna i u interesu svih građana BiH.