GRADONAČELNICA SARAJEVA

Karić: Sarajevo ne zaboravlja, pamti i nastavlja svoju borbu za pravdu!

Masakr

Na današnji dan prije 32 godine pripadnici Vojske RS počinili jedan od najstrašnijih zločina tokom opsade Sarajeva - Masakr u ulici Vase Miskina, današnjoj Ferhadiji.

Gradonačelnica Sarajeva oglasila se tim povodom.

"Svakog 27. maja, nijemi od bola, odajemo počast našim sugrađanima koji su ubijeni dok su u Ferhadiji, bivšoj ulici Vase Miskina, čekali u redu za parče hljeba, boreći se za puki opstanak. Na današnji dan prije 32 godine, počinjen je prvi i jedan od tri najveća masakra građana Sarajeva u agresiji na Bosnu i Hercegovinu. Život je izgubilo 26, a teško povrijeđeno 108 Sarajki i Sarajlija. Sarajevo ne zaboravlja, Sarajevo pamti i nastavlja svoju borbu za pravdu! Neka vam je laka zemlja bosanska", poručila je Karić.

Srpske snage su ispalile tri minobacačke granate iz pravca Borija i usmrtile 26, a ranile 108 građana Sarajeva.

Šta se dešavalo uoči masakra

Dan prije masakra u Sarajevu je boravio ruski ministar vanjskih poslova Andrei Kozirev i dogovorena je, pored ostalog, obustava vatre. U skladu s ovim dogovorom, 27. maja 1992. godine u 6 sati ujutro trebalo je stupiti na snagu primirje, te su građani Sarajeva bili “ohrabreni” stati u red za hljeb, koji je u jednu prodavnicu u ulici dopremljen oko 9 sati, a ubrzo su u blizini dostavljeni i mliječni proizvodi. Dok je trajala podjela hljeba, u 9.55 sati, na ovu lokaciju ispaljene su granate. Bilo je to prvo masovno stradanje građana u opkoljenom Sarajevu u periodu agresije od 1992. godine do 1995. godine.

Podsjećamo na ovom mjestu, prije 32 godine, ubijeni su:

  • Nedžad Abdija, Ismet Ašćerić, Ruždija Bektešević, Snježana Biloš, Predrag Bogdanović, Vladimir Bogunović, Vasva Čengić, Gordana Ćeklić, Mirsad Fazlagić, Emina Karamustafić, Mediha Omerović, Bahrija Pilav, Mila Ruždić, Mile Ružić, Abdulah Sarajlić, Sulejman Sarajlić, Hatidža Salić, Galib Sinotić, Sreten Stamenović, Srećko Šiklić, Božica Trajeri-Pataki, Vlatko Tanacković, Srećko Tanasković, Tamara Vejzagić-Kostić, Jusuf Vladović i Izudin Zukić.

Ovaj masakr jedan je od 230 primjera masovnog ubijanja civila u vrijeme opsade Sarajeva. Za ovaj zločin niko nije sudski procesuiran.

Tokom opsade ubijen je 11.541 građanin Sarajeva, među njima 1.601 dijete, a više od 50.000 civila je bilo lakše ili teže ranjeno. Procjenjuje se da je oko 500.000 projektila ispaljeno na Sarajevo za vrijeme opsade. Na grad je sa položaja Vojske RS dnevno u prosijeku ispaljivano 329 granata.