Gradonačelnik Zenice Fuad Kasumović oglasio se povodom štrajka rudara i uslova koje oni traže. Kasumović se nakon nekoliko dana šutnje oglasio na svojoj Facebook stranici.
"U vezi sa aktuelnim dešavanjima u RMU “Zenica”, pozivam federalnog ministra energije, rudarstva i industrije Nermina Džindića i generalnog direktora JP “Elektroprivreda BiH” Admira Andeliju da rade svoj posao i osiguraju uslove za nesmetan rad zeničkih rudara i isplatu njihovih primanja", naveo je Kasumović.
Kasumović je naglasio kako Grad Zenica izvršava svoje obaveze pravovremeno, te da zahvaljujući domaćinskom odnosu i sistemskom rješavanju problema ima stabilan budžet.
"Očekujemo da resorno federalno ministarstvo i menadžment visokoprofitabilnog društva EPBiH izvršavaju svoje obaveze prema uposlenicima, među koje spadaju i zenički rudari ali institucijama i ustanovama kao što je i Grad Zenica.
Podsjećam da dugovanja Elektroprivrede BiH prema Zeničanima datiraju iz 2005. godine, te da nema opravdanja za nepoštovanje više sudskih presuda u korist Grada Zenica koji je uvijek imao razumijevanja.
Tim prije jer smo često radili vaš posao, apelovali da se ovaj skoro dvije decenije stari problem riješi na zadovoljstvo svih strana, a posebno građana Zenice", poručio je Kasumović.