
Klinički centar Univerziteta u Sarajevu (KCUS) suočava se s nagomilanim finansijskim problemima koji prijete održivosti jedne od najvažnijih zdravstvenih ustanova u Bosni i Hercegovini.
Na sjednici Upravnog odbora KCUS-a, zakazanoj za danas, bit će prezentirani finansijski izvještaji koji otkrivaju ozbiljan gubitak u sistemu: višemilionska dugovanja, među kojima je najveći udio posvećen isplati prekovremenih sati i odšteta radnicima čija su prava narušena.
Član Upravnog odbora, Jasmin Šutković, pojasnio je da Klinička apoteka već drugu godinu za redom završava s deficitom koji premašuje nekoliko miliona konvertibilnih maraka, što stvara ogromne probleme u nabavci lijekova i osiguravanju osnovnih medicinskih sredstava za pacijente.
Nadalje, nedostatak kadra, posebno medicinskih sestara i doktora, sve više usporava redovan tok liječenja i ugrožava stabilnost zdravstvenih usluga. Šutković navodi da više od 40% pozicija za medicinske sestre nije popunjeno, što vodi do preopterećenja preostalog osoblja i čestih prekovremenih sati, koji također predstavljaju veliki trošak. "Doktori rade dežure, ali to znači da nisu dostupni redovito na svojim radnim mjestima, što dodatno remeti funkcionisanje i kvalitet zdravstvenih usluga," navodi Šutković.
Privatne zdravstvene ustanove, koje nude bolje uvjete rada i plate, nastavljaju privlačiti medicinsko osoblje, dok javno zdravstvo biva prepušteno sve većem pritisaku. KCUS tako ne samo da gubi radnu snagu, već sve više novca troši na pokrivanje prekovremenih sati, jer bolnica mora platiti dodatni rad koji nije bio predviđen ni finansijskim planom ni godišnjim budžetom.
S procijenjenim deficitom između šest i devet miliona KM, KCUS se suočava s pitanjem opstanka. Potrebne su hitne mjere da bi se stabilizirala situacija i osigurao kontinuiran rad svih odjela, jer sadašnji tempo nagomilavanja troškova i nedostatka osoblja ozbiljno ugrožava zdravstvenu uslugu za pacijente širom Sarajeva i BiH.
Uz sve veće pritiske, imenovanje novog generalnog direktora KCUS-a još uvijek je na čekanju zbog političkih neslaganja, dok mandat trenutne v.d. direktorice Hajrije Maksić ističe krajem novembra. U međuvremenu, stanje u Kliničkom centru ostaje neizvjesno, a finansijski izvještaji predstavljaju ozbiljno upozorenje za budućnost javnog zdravstva u BiH.