
U Kelnu je u toku najveća evakuacija stanovništva od kraja Drugog svjetskog rata, nakon otkrića tri velike neeksplodirane bombe američke proizvodnje koje su saveznici bacili prije gotovo 80 godina.
Oko 20.000 ljudi moralo je napustiti svoje domove i poslovne prostore, dok su evakuisani i hoteli, bolnica te dom za starije osobe.
Zbog opasnosti su zatvorena tri mosta preko Rajne, a željeznički i tramvajski saobraćaj je obustavljen ili preusmjeren. Takođe su zatvoreni brojni muzeji, škole, vrtići, pa čak i koncertna dvorana gradske filharmonije. Emiter RTL morao je premjestiti svoje informativne programe u Berlin jer se njihovo sjedište nalazi u zoni evakuacije.
Bombe su pronađene na desnoj obali Rajne, u blizini brodogradilišta Deutz, tokom građevinskih radova. Riječ je o dvije bombe od po 20 tona i jednoj od 10 tona, sve s udarnim upaljačima koji detoniraju pri kontaktu s tvrdom površinom. Njihova deaktivacija planirana je za srijedu ujutro.
Vlasti su mobilizovale stotine volontera, policajaca i službenika kako bi obišli svaki dom, obavijestili stanovništvo i osigurali poštivanje evakuacije. Policija je naglasila da ima zakonska ovlaštenja da primijeni silu ako neko odbije da se udalji iz opasnog područja. Za pomoć građanima aktivirana je telefonska linija, a otvoreni su i privremeni centri za evakuisane u crkvama, sportskim dvoranama i šatorima van zone rizika.
Keln je jedan od najteže bombardovanih njemačkih gradova u Drugom svjetskom ratu. Tokom 262 zračna napada, uključujući i poznati napad “hiljadu bombardera” 1942. godine, grad je pretrpio ogromna razaranja, a život je izgubilo oko 20.000 ljudi. I osam decenija kasnije, opasne posljedice rata i dalje izranjaju iz tla.