
Kineski istraživači postigli su značajan proboj u oblasti zaštite životne sredine razvijanjem novog soja bakterija sposobnog za istovremenu razgradnju pet različitih organskih zagađivača u otpadnim vodama visokog saliniteta, objavila je novinska agencija Sinhua.
Za razliku od prirodnih mikroorganizama, koji su obično ograničeni na razgradnju jednog ili dva tipa zagađivača, novi genetski modifikovani soj kombinuje pet vještačkih metaboličkih puteva u jednom organizmu. Time je omogućena efikasna razgradnja bifenila, fenola, naftalena, dibenzofurana i toluena – uobičajenih i otpornih aromatičnih zagađivača.
U laboratorijskim uslovima, bakterije su u roku od 48 sati uklonile preko 60% ukupne količine pomenutih zagađivača, pri čemu je postignuta potpuna razgradnja bifenila i do 90% toluena i dibenzofurana.
„Ove bakterije predstavljaju snažan alat za ekološku sanaciju – od uklanjanja posljedica izlivanja nafte do dekontaminacije industrijskih područja i čak biorazgradnje mikroplastike“, izjavio je vođa istraživanja, naučnik Dai Džunbijao.
Ovo dostignuće označava važan korak ka razvoju efikasnih, biotehnološki potpomognutih rješenja za kompleksna zagađenja u sve zagađenijem industrijskom okruženju.