U Zenici je danas svečano otvorena dvodnevna međunarodna konferencija “ZENICA WASTE FORUM”, koju organizuje Međunarodna akademija održivog razvoja „ICOR“ u saradnji s Federalnim ministarstvom okoliša i turizma, entitetskim institucijama i brojnim privrednim subjektima.
Uvodno se obratio Adnan Šabani, ministar za prostorno uređenje, promet i komunikacije i zaštitu okoline Zeničko-dobojskog kantona, koji je naglasio važnost efikasnog sistema upravljanja otpadom za budućnost lokalnih zajednica i evropsku perspektivu BiH.
– Upravljanje otpadom je jedan od najvećih izazova današnjice. Ova konferencija je prilika za razmjenu znanja i pronalazak održivih rješenja – poručio je Šabani.
Tokom prvog dana konferencije razmatrane su ključne teme: od zakonodavnih promjena i promocije kružne ekonomije, preko tretmana opasnog i organskog otpada, do smanjenja količine otpada koji završava na deponijama. Istaknut je i potencijal zapošljavanja u zelenim sektorima.
Posebnu pažnju privuklo je predstavljanje dva strateška dokumenta za Federaciju BiH – novog Zakona o upravljanju otpadom i Plana upravljanja otpadom, koji bi trebali postaviti temelje modernog i održivog sistema.
U poređenju sa standardima EU, u fokusu su bile direktive koje zahtijevaju znatno niže procente otpada na deponijama. Prema podacima iz 2022. godine, u Evropskoj uniji je reciklirano 56% otpada, dok je energetski oporavak porastao na gotovo 19%. Cilj je da do 2035. manje od 10% otpada završava na odlagalištima.
Iskustva evropskih zemalja koje primjenjuju princip “plati koliko baciš” (pay-as-you-throw) predstavljena su kao mogući modeli i za BiH, uz poseban akcenat na potrebu ulaganja u infrastrukturu i edukaciju građana.
Konferencija se nastavlja i sutra, a preporuke i zaključci s ovog skupa bit će proslijeđeni nadležnim institucijama kao smjernice za dalji razvoj politika u oblasti zaštite okoliša i upravljanja otpadom u BiH.