
Klub Naroda i pravde (NiP) u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine osvrnuo se na aktuelnu političku situaciju u zemlji, naglašavajući potrebu za unapređenjem odnosa prema ključnim pravosudnim institucijama, uključujući Ustavni sud i Sud BiH, te Ured visokog predstavnika (OHR).
U svom saopćenju, NiP je poručio da Bosna i Hercegovina mora prilagoditi svoj politički sistem kako bi ispunila standarde modernih demokratija. “Podjela vlasti na zakonodavnu, izvršnu i sudsku granu je ključna za funkcionisanje demokratskih sistema. BiH teži članstvu u Evropskoj uniji i NATO-u, što zahtijeva modernizaciju i efikasnost političkog sistema u svrhu boljeg služenja građanima,” ističe se u saopćenju.
Klub se osvrnuo na izazove s kojima se zemlja suočava, naglašavajući kako su nedavni napadi na pravosudne institucije rezultat djelovanja političkih subjekata koji imaju zajednički cilj urušiti pravosudni sistem. “Svjesni smo brojnih prepreka na putu ka demokratizaciji i reformama. Posljednji napadi na pravosudni sistem dolaze iz, naizgled, suprotstavljenih političkih opcija, koje zajednički rade na oslabljenju pravosudnog sistema koji je pažljivo izgrađen,” navode iz NiP-a.
Posebno su istaknuli važnost Suda Bosne i Hercegovine, naglašavajući njegovu ulogu kao nezavisne institucije koja se mora zaštititi od političkih pritisaka. “Ovaj sud predstavlja ključni dio pravosudnog sistema koji zaslužuje poštovanje i podršku. Odluke Suda BiH moraju se tretirati s dužnom ozbiljnošću, a ne parcijalno, u skladu s političkim interesima,” dodaju.
NiP je takođe komentirao rad Ustavnog suda, ističući kako je ova institucija održavala stabilnost političkog i pravnog sistema u BiH. “Ustavni sud je do sada donio odluke koje su osigurale pravni poredak, a njegove odluke se moraju provoditi. Ovaj sud čuva temelje Bosne i Hercegovine, a njegove odluke, uključujući one koje se tiču izbornog zakona, moraju biti poštovane.”
U saopćenju se također naglašava važnost OHR-a, koji je, kako se ističe, pod stalnim pritiscima raznih političkih subjekata. “Iako se ne možemo složiti sa svim odlukama OHR-a, jasno je da bi bez njegovog prisustva institucionalni okvir Bosne i Hercegovine bio drastično drugačiji. Mnoge odluke viskih predstavnika bile su korisne za stabilizaciju i napredak,” naglašava se u saopćenju.
Na kraju, Klub NiP-a upozorava na opasnosti od negiranja i rušenja OHR-a, što bi moglo ugroziti napredak zemlje prema EU i NATO-u. “BiH još uvijek nije okončala svoju dejtonsku fazu, a Ured visokog predstavnika ostaje ključan u suočavanju s novim izazovima. Pozivamo javnost, medije i akademsku zajednicu da se suprotstave negativnim tendencijama urušavanja institucija koje su od vitalnog značaja za našu budućnost,” zaključuje Klub Naroda i pravde.