Ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Staša Košarac kritikovao je odlazak Johanna Sattlera, šefa Delegacije EU u BiH, nazivajući njegovu politiku dvostrukim aršinima.
U izjavi za medije, Košarac je istakao kako je Sattler u Sarajevu iznosio jednu vrstu priče, dok je u Banjoj Luci prezentovao potpuno drugačiju.
“Njegov oproštajni govor bio je predvidiv i pun neistina o Republici Srpskoj i njenom vodstvu,” rekao je Košarac. “Nisam iznenađen što je Sattler, umjesto da bude pravi predstavnik EU, postao figura koja služi samo interesima Sarajeva, pod utjecajem Murphya i Schmidta.”
Košarac je kritikovao Sattlera zbog navodnog promovisanja “čaršijskog narativa” umjesto evropskih vrijednosti. “Ako EU zaista ne želi podrivati BiH, zašto je Sattler tolerisao antidejtonske aktivnosti Murphya i Schmidta? Nije se suprotstavio njihovom uticaju na ustavni poredak BiH, niti je govorio o potrebi za zatvaranjem OHR-a ili povlačenju stranaca iz bh. institucija,” dodao je Košarac.
Ministar je također naglasio kako je RS ispunila obaveze u vezi s Planom rasta i poručio da bi BiH mogla napredovati na evropskom putu samo uz podršku RS-a. “Sattler i EU dobro znaju da napredak BiH ka EU nije moguć bez RS-a. Bez RS-a nema ni BiH ni njene evropske budućnosti,” zaključio je Košarac.