BORBA ZA PARIZ

Košarkaši Hrvatske se nakon drame plasirali u finale kvalifikacija za OI, čeka ih snažna Grčka

košarkaška reprezentacija Hrvatske foto Košarkaški savez Hrvatske

Košarkaška reprezentacija Hrvatske savladala je Dominikansku Republiku rezultatom 80:77 i tako se plasirala u finale kvalifikacionog turnira za Olimpijske igre.

Turnir se igra u grčkom Pireju, a samo pobjednik cijelog kvalifikacionog turnira ići će na Olimpijske igre u Pariz. Hrvati i Dominikanci su se večeras borili za mjesto u finalu gdje od ranije čeka Grčka, koja je razbila Sloveniju u drugom polufinalu.

Večeras smo gledali dramatičan susret od prve do posljednje minute. Hrvati su njegovim većim dijelom imali vodstvo, ali nikada dovoljno da bi se sa sigurnošću moglo reći kako naši susjedi idu u finale.

Na poluvrijeme se otišlo vodstvom 37:32 za Hrvatsku, a onda ova selekcija do prve dvocifrene prednosti dolazi sredinom treće četvrtine kada je serijom poena došla do vodstva 50:40.

U posljednje minute se ušlo sa sedam poena prednosti za Hrvate, ali su greške u odbrani dovele do samo minus jedan. Pogađali su Pena i Montero te vratili Dominikance u igru.

Ušlo se u dramatičnu završnicu u kojoj su poeni Marija Hezonje s linije za slobodna bacanja donijeli trijumf Hrvatskoj.

Hrvate je do pobjede vodio Ivica Zubac s 25 poena i devet skokova, dok su Dario Šarić i Jaleen Smith postigli po 14 poena. Kod Dominikanaca 17 poena je postigao Chris Duarte.

Hrvati će sutra u finalu igrati protiv Grčke od 20 sati. Samo pobjednik odlazi na Olimpijske igre u Pariz, a Hrvate čeka užasno težak zadatak protiv Giannisa Antetokounmpa i snažne Grčke.