
Betonski haos u najavi: Još jedan tržni centar na Marijin Dvoru ili saobraćajni kolaps?
Dok se Sarajevo guši u saobraćajnom kolapsu i betonskim džunglama, neko se sjetio da bi bilo “mudro” nagurati još jedan megaprojekat u srce grada – World Trade Center. I to na Marijin Dvor, u ulici Zmaja od Bosne, gdje se već nalazi koncentracija tržnih centara koja bi bila apsurdna i za metropole deset puta veće od Sarajeva.
U radijusu od svega 300 metara, tu su Importanne Centar, SCC i Alta Shopping Centar. U neposrednoj blizini nalaze se institucije poput Parlamenta BiH, zgrada Vlade, UNITIC-ovih tornjeva, Ambasade SAD-a i hotela Holiday. Dakle, prostor koji je već sada preopterećen, s hroničnim problemima parkinga i saobraćajnim haosom.
Zašto baš tu?
Zanimljivo je kako se godinama ignorišu preporuke urbanista i saobraćajnih stručnjaka da se ovakvi objekti grade izvan centra grada. Svugdje u svijetu, moderna urbanistika predlaže da se ovakvi trgovačko-poslovni kompleksi smještaju na periferiju, gdje se može obezbijediti adekvatna infrastruktura i rasteretiti gradska jezgra. No, u Sarajevu, očigledno, pravila vrijede samo dok ne naiđe investitor s "dobrim vezama".
Niko ne spominje alternativu – zemljište zapadno od RTV doma u općini Novi Grad, gdje već postoji predviđena lokacija za ovakav kompleks. Arhitektonski konkurs za sličan projekat već je održan, ali sada se sve gura u centar, i to po cijenu potpunog urbanog kolapsa.
Kolaps na čekanju
Ako se ovaj projekat progura, Sarajevo može zaboraviti na funkcionalnu saobraćajnu mrežu u centralnoj zoni. Prva transverzala već donosi lavinu vozila s autoputa, koja će se sliti na raskrsnice u neposrednoj blizini Američke ambasade i Marijin Dvora. Bez ozbiljnog saobraćajnog rješenja na više nivoa, grad će postati trajna pat-pozicija – mrtav čvor u kojem će se svaki dan odvijati saobraćajni haos.
Investitori na prvom mjestu, građani – ko vas pita?
Postavlja se pitanje – ko tačno stoji iza ove ideje? Da li se ovdje radi o stvarnim potrebama grada, ili se još jednom pogoduje investitorima koji ne moraju brinuti o posljedicama? Sarajevo nije Manhattan, i ovakav projekat može donijeti više problema nego koristi. Građani zaslužuju odgovore, prije nego što ih jednog jutra probudi zvuk bagera i nova betonska kutija koja guši već pretrpano gradsko srce.
Alternativne lokacije za izgradnju sadržaja koje bi mogle biti razmotrene umjesto preopterećenog Marijin Dvora uključuju:
Nedovršeni prostor oko Željezničke stanice – revitalizacija napuštenih objekata i poboljšanje infrastrukture.
Rajlovac i Stup – već postojeće poslovne zone s boljim saobraćajnim pristupom.
Novi Grad (Alipašino Polje, Dobrinja) – naselja s gustim stanovništvom, ali manjkom sadržaja.
Hrasnica ili Ilidža – proširenje komercijalnih zona uz bolju povezanost s ostatkom grada.