
U sjeni nedavne presude Miloradu Dodiku, Bosnu i Hercegovinu potresa nova, šokantna istraga koju vodi Martin De Luca, bivši američki federalni tužitelj i ključna figura u novoj američkoj administraciji. De Luca je, u javljanju medijima u Banjoj Luci, otkrio alarmantne informacije o trošenju novca putem USAID-a u BiH, koje bi mogle imati dalekosežne posljedice za političke i ekonomske elite u zemlji.
"U protekle četiri godine, kroz razne projekte, u BiH je plasirano čak 402 miliona dolara. Međutim, od toga se samo 150 miliona može opravdati, dok čak 250 miliona dolara ostaje misteriozno nestalo", izjavio je De Luca, ostavljajući mnoge sumnje u integritet organizacije koja bi trebala biti simbol pomoći, a ne moguća rupa u kojoj novac nestaje bez traga.
Ova izjava nije samo šokirala BiH, već i međunarodnu zajednicu, jer je riječ o novcu američkih građana koji je mogao biti potrošen na projekte od ključne važnosti za oporavak postratne BiH. No, misteriozno nestali novac ukazuje na ozbiljnu sumnju u korupciju na svim nivoima vlasti.
Ko je zapravo Martin De Luca? Ovaj bivši federalni američki tužitelj nije samo ime koje se pojavljuje u medijima zbog istrage u BiH. On je postao centralna figura u novoj američkoj administraciji, poznat po svom neumornom radu na suzbijanju međunarodne korupcije i organiziranog kriminala. De Luca je bio ključan u nekoliko visokoprofiliranih istraga u Sjedinjenim Državama, a sada se, kao dio tima zaduženog za istraživanje međunarodnih malverzacija, fokusira na BiH. Njegov autoritet i reputacija u borbi protiv korupcije donose mu težinu koju mnogi lokalni akteri neće moći ignorirati.
De Luca nije stao samo na ovom otkriću. On je ukazao na zabrinjavajući globalni trend, gdje slični slučajevi trošenja novca bez adekvatnog opravdanja potresa druge zemlje u kojima USAID djeluje, što dodatno povećava sumnje u sistematičnost ovih malverzacija.
"Predsjednik Trump je vrlo odlučan da se ispita sve što se dešavalo u vezi sa trošenjem ovog novca", poručio je De Luca, ističući kako će istraga biti provedena bez obzira na političke pritiske i prepreke. Iako je istakao da je najteži dio pribaviti konkretne dokaze, zahvalio je lokalnim vlastima na saradnji, što možda daje nadu da će istina izaći na vidjelo, ma koliko ona bila neugodna za mnoge.
Ovaj slučaj ne samo da potresa temelje USAID-ovih operacija u BiH, nego otvara i širu sliku o sumnjivim poslovanjima međunarodnih organizacija u postratnim državama. Ukoliko istraga pokaže da su novci zaista nestali bez traga, BiH će biti suočena s najkontroverznijim skandalom u novijoj istoriji, koji bi mogao uzdrmati temelje povjerenja u međunarodnu pomoć, ali i domaće vlasti koje su, barem na papiru, trebale kontrolirati takve tokove novca.
Pitanje koje sada svi postavljaju je: Ko su pravi odgovorni za nestale milijune? U BiH, gdje je korupcija postala gotovo normalizirana pojava, ovo je tek početak potencijalnog političkog potresa.
Javnosti nije predočeno da li je De Luca boravio u Sarajevu gdje je sjedište USAID-a za Bosnu i Hercegovinu. On je boravio u Banjoj Luci u prostorijama vlade koja već dugo vremena otvoreno govori protiv USAID-a iako se predsjednik RS-a Milorad Dodik prije dvije godine javno zahvaljivao toj istoj organizaciji na novcu i pomoći.
Ono što je interesantno jeste da Martin De Luca često savjetuje svoje klijente koji su pod američkim sankcijama, a napomenimo da je polovina rukovodstva entiteta RS po američkim ili britanskim sankcijama.
"Redovno pomaže klijentima u snalaženju u međunarodnim režimima sankcija zagovarajući pred agencijama kao što su Ured za kontrolu strane imovine Ministarstva finansija SAD-a, State Department SAD-a, Ministarstvo trgovine SAD-a, Ured za implementaciju finansijskih sankcija Ujedinjenog Kraljevstva i Europska unija", navedeno je u njegovoj biografiji.
Ranije u svojoj karijeri, Martin De Luca je služio kao tužilac u Ministarstvu pravde SAD-a kao specijalni pomoćnik američkog tužioca u Uredu državnog tužioca za južni okrug New Yorka i kao pomoćnik okružnog tužioca u Uredu okružnog tužioca New Yorka.
On je procesuirao slučajeve koji su uključivali korupciju, složene slučajeve prevara, pranje novca, utaju poreza, organizirani kriminal, finansiranje terorizma i međunarodnu trgovinu narkoticima. Ovi slučajevi često su zahtijevali saradnju s FBI-jem, Ministarstvom nacionalne sigurnosti SAD-a, američkim obavještajnim agencijama i stranim partnerima za provođenje zakona, pružajući mu razumijevanje o tome kako upravljati krizama koje obuhvataju jurisdikcije i uključuju više sudionika.
Inače, De Luca je bio advokat Marcu Fogelu koji je 11. februara ove godine pušten na slobodu. Fogel je 2022. godine uhapšen i osuđen u Rusiji na 14 godina zatvora zbog navodnog krijumčarenja droge. Fogel je američki nastavnik kojeg su u augustu 2021. uhapsili na moskovskom aerodromu Šeremetjevo s 17 grama kanabisa, koji je, prema vlastitim tvrdnjama, koristio u medicinske svrhe.
Ovo oslobađanje američki advokati De Luca i Andrew Smith su nazvali "historijskim momentom".
"Oslobađanje Marca Fogela je historijsko, odavno je zakasnilo i svjedoči o moći snažnog vodstva. Nakon godina birokratske neaktivnosti, uključujući dosljedna odbijanja da se Marc odredi kao nezakonito pritvoren, predsjednik Trump je osigurao Marcovo puštanje na slobodu za samo nekoliko sedmica, ne gubeći vrijeme u poduzimanju odlučnih mjera da se vrati kući."
Martin De Luca je i advokat Trump Media Group i video platforme Rumble koji se žalio na blokadu društvene mreže u Brazilu koju je u januaru ove godine odredio ministar Vrhovnog federalnog suda u Brazilu.