GEOPOLITIČKO PREGRUPISAVANJE NAKON AMERIČKE POSJETE REGIJI

Ko osvoji Siriju, kroji budućnost Bliskog istoka narednih 100 godina

Sirija

Geopolitičko pregrupisavanje nakon američke posjete regiji.

Bitka za Siriju: Ko ovlada Damaskom, kroji budućnost Bliskog istoka

Sirija se ponovo našla u epicentru globalne geopolitičke borbe, a njena budućnost, čini se, odlučivat će o sudbini cijelog Bliskog istoka za narednih stotinu godina. Posljednja dešavanja na terenu, praćena intenzivnom diplomatskom aktivnošću, signaliziraju ulazak u novu fazu sukoba u kojoj više nije riječ samo o unutrašnjem pitanju jedne države, već o nadmetanju velikih sila za dugoročnu dominaciju u regiji.

Najnovija najavljena posjeta američkog predsjednika Bliskom istoku pokrenula je lavinu spekulacija i očekivanja. Mnogi posmatrači smatraju da je ova posjeta više od simboličnog čina – riječ je o jasnoj poruci saveznicima i protivnicima da Washington ponovo ulazi u igru s ciljem redefinisanja balansa moći. U tom kontekstu, Sirija postaje strateška tačka prelamanja interesa – ko je kontrolira, ima moć da diktira političke, sigurnosne i ekonomske tokove cijelog regiona.

U pozadini svega odvija se nevidljiva, ali nemilosrdna bitka za vlast u Damasku. Brojni regionalni i globalni akteri, uključujući Tursku, Zapadne sile, arapske države i Iran, ulažu sve resurse kako bi obezbijedili povoljan ishod. U toj borbi, pojedinci s kontroverznom prošlošću, uključujući vođe s radikalnim pedigreom, sve češće se pojavljuju kao kandidati za vođstvo, što dodatno usložnjava situaciju.

Trenutni moment u sirijskom konfliktu mnogi porede s fazom "krcanja kostiju" – tačke bez povratka. Pobjeda jedne strane ne znači samo kontrolu nad teritorijom, već i postavljanje temelja za dugoročni ideološki, bezbjednosni i energetski okvir Bliskog istoka. Zapadne sile i njihovi saveznici jasno daju do znanja da su spremni ići do kraja kako bi spriječili još jedno jačanje iranskog utjecaja u regiji, naročito nakon višegodišnjih pokušaja destabilizacije i rušenja režima u Damasku.

Ono što dolazi moglo bi biti izuzetno turbulentno. Iznenađenja, promjene na terenu, nagli politički zaokreti i potencijalni oružani incidenti mogli bi postati svakodnevica. Sve ukazuje na to da Bliski istok ulazi u novu eru – eru neizvjesnosti, ali i potencijalnog redefinisanja regionalnog poretka.

Sirija je, više nego ikad, postala šahovska tabla na kojoj se prelama budućnost cijelog prostora – a ko povuče odlučujući potez, mogao bi određivati pravce regije u stoljeću koje dolazi.