
Nakon što je Benjamina Karić, gradonačelnica Sarajeva, postala novoizabrana načelnica općine Novo Sarajevo, politička scena glavnog grada Bosne i Hercegovine ušla je u period neizvjesnosti.
Očekivano, nakon njenog imenovanja na novu funkciju, Gradsko vijeće trebalo je donijeti odluku o vršiocu dužnosti gradonačelnika do izbora novog gradonačelnika, a sve to u okviru 45. sjednice Gradskog vijeća, zakazane za 19. novembar. Međutim, kako to obično biva u političkim kuloarima Sarajeva, situacija je postala daleko složenija nego što se činilo na prvi pogled.
Jedan od ključnih trenutaka u ovom procesu dogodio se kada je predsjedavajući Gradskog vijeća, Jasmin Ademović, javno objavio da je jedini prijedlog koji je do sada stigao za poziciju vršioca dužnosti gradonačelnika – Samir Avdić, aktuelni zamjenik gradonačelnice. Prema riječima Ademovića, Kolegij Gradskog vijeća prihvatio je prijedlog da Avdić preuzme dužnost gradonačelnika dok se ne okonča proces izbora novog gradonačelnika. Odluka o ovom prijedlogu trebala bi biti donesena na sjednici Gradskog vijeća.
Međutim, ubrzo nakon ove objave, u političku dinamiku uključila se i Anja Margetić, druga zamjenica gradonačelnice, koja je svojim kolegama u Gradskom vijeću poslala ozbiljno upozorenje. Margetić je obavijestila sve da nije dala saglasnost za materijal koji je pripremljen za 45. sjednicu Gradskog vijeća, u kojem se, kako je istakla, razmatra imenovanje zamjene za Karić. Razlog za ovu reakciju leži u njenom stavu da prijedlog Odluke o vršiocu dužnosti gradonačelnika nije u skladu sa Statutom Grada Sarajeva, što je, prema njenim riječima, ozbiljan pravni propust koji treba hitno ispraviti.
Margetić je u svom saopštenju pozvala na primjenu člana 33. stav 9. Statuta Grada Sarajeva, koji jasno propisuje da dvije funkcije – gradonačelnika i predsjedavajućeg Gradskog vijeća – ne mogu biti obavljane od strane javnih dužnosnika iste etničke pripadnosti. Naime, prema Margetiću, prijedlog da Samir Avdić, koji je, kako ona tvrdi, iste etničke pripadnosti kao i predsjedavajući Gradskog vijeća, Jasmin Ademović, ne korespondira sa važećim odredbama Statuta Grada Sarajeva.
Pored toga, Margetić je uključila i stav visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini, Christiana Schmidta, koji je, prema njenim navodima, podržao potrebu za hitnim poduzimanjem koraka u skladu sa zakonskim okvirom. Schmidt je, kako je Margetić prenijela, istakao da je važno osigurati nesmetan rad gradskih vlasti, ujedno upozoravajući na potrebu da se do izbora novog gradonačelnika i formiranja novog saziva Gradskog vijeća, poštuje pravna procedura i očuva politička stabilnost u Sarajevu.
Nema sumnje da je politička situacija u Sarajevu sada postala znatno složenija. Sa jedne strane, postoji jasna želja za što bržim izborom vršioca dužnosti gradonačelnika, kako bi se što prije nastavila administrativna i politička aktivnost u glavnom gradu. S druge strane, postoje pravni izazovi koji se tiču usklađenosti s postojećim zakonodavstvom, koji bi mogli usložniti cijeli proces i dovesti do novih političkih nesuglasica. Margetić je već dala do znanja da će i dalje inzistirati na poštivanju Statuta i zakonodavstva, što znači da bi naredne sjednice Gradskog vijeća mogle biti poprište novih političkih tenzija.
Iako će Benjamina Karić uskoro podnijeti ostavku na funkciju gradonačelnice, a Gradsko vijeće trebati izabrati njenog nasljednika, čini se da će cijeli proces biti daleko od jednostavnog. Ova politička drama pokazuje duboke razlike u pristupima među političkim akterima, koji su, unatoč formalnoj harmoniji, duboko podijeljeni oko ključnih pitanja vezanih za budućnost Sarajeva i načine kako bi grad trebao biti vođen u narednom periodu.
S obzirom na sve ove okolnosti, jasno je da će naredni dani biti ključni za političku stabilnost Sarajeva. Bilo da se radi o pravnim pitanjima ili političkim kalkulacijama, izgradnja novog političkog konsenzusa i donošenje odluka koje su u skladu sa zakonodavstvom bit će izazov s kojim će se svi akteri morati suočiti.